T,,* Fairey Fireflies Mk.l op Hato NIMFI 023597 worden vermeld hoeveel de kosten van revisie, reserveonderdelen, verpakking en transport zouden bedragen, die dan uiteraard voor rekening van de keizer moesten komen. Gratis, maar toch niet helemaal Er werd er met wonderbaarlijke snelheid in Den Haag gereageerd. Op 5 januari 1954 kreeg de Gezant in Addis Abeba opdracht om de Ethiopische autoriteiten mede te delen dat Nederland negen Fireflies zou schenken 'zonder vergoeding'. Inderdaad dus een prinselijke geste, maar er werd bij vermeld dat de noodzakelijke revisie volgens schatting van Aviolanda 940.000 gulden zou gaan kosten, inclusief vervoer van de Antillen naar Nederland, hetgeen de keizer zelf zou moeten ophoesten. In huidige Euro-termen moeten we achter dit bedrag misschien wel een nul zetten, geen peuleschilletje dus. Als afleverschema werd opgegeven: vier in september/oktober 1954, de resterende vijf in januari/februari 1955. Let wel: de vliegtuigen waren op dat tijdstip nog volop in gebruik op de Antillen en werden pas in april-juni 1954 vervangen door Mk.IV's. Foutje Ondertussen was er een heel ernstige vergissing geslopen in een telegram aan de keizer betreffende de transactie: er was een nul vergeten in de opgegeven raming van de revisiekosten en die was nu vermeld als 94.000 gulden, hetgeen Haile Selassie met plezier accepteerde. Inmiddels waren er in mei 1954 reeds vier van de negen toestellen van Curasao naar Aviolanda verscheept en daarbij was door Nederland bepaald dat de eigendoms overdracht had plaats gevonden op Hato, zodat ze legaal Ethiopisch bezit waren geworden en verdere onkosten niet het probleem van de Marine zouden zijn. De fout van de ontbrekende nul werd gemeld aan de keizer, die daarover uiteraard zeer ontstemd raakte en aan kwade trouw dacht. Op 3 november 1954 arriveerde Haile voor een vijfdaags officieel staatsbezoek in Nederland en het conflict zal ongetwijfeld een moeilijke situatie hebben veroorzaakt, zeker voor Prins Bernhard. De vijf resterende Fireflies, nu buiten bedrijf gesteld, stonden nog steeds in opslag op Hato, maar inmid dels was één ervan (de P-28) op 26 mei 1954 nog zwaar beschadigd bij een ongeval, hetgeen weer extra reparatiekosten met zich mee zou brengen, wilde men althans nog de afgesproken negen vliegtuigen leveren. Het zwartepieten over de gemaakte fouten begon nu in alle hevigheid. Enkele dagen na het bezoek van de Ethiopische keizer vergaderden de hoofden van dienst van de Koninklijke Marine, ongetwijfeld als gevolg van de ontstemming van Haile en daarmee van Prins Bernhard. De marine had stil gehoopt dat het project na een jaar wel niet meer zou doorgaan maar in tegenstelling tot wat de 17

Spinner | 2008 | | pagina 19