Fairey Fireflies Mk.l op Hato, met op de voorgrond een afgeschreven exemplaar NIMH 023605 Staatssecretaris van Marine Doorman had verondersteld, bleek de zaak nog steeds actief. De staatssecretaris was nu boos op de Vlagofficier MLD over de hele gang van zaken. De marine stelde dat eind 1953 niet was gegarandeerd dat er negen Fireflies beschikbaar zouden zijn voor overdracht, terwijl werd aangevoerd dat als er inderdaad negen Mark I's moesten worden geleverd, de reparatie van de hiervoor benodigde P-28 niet voor rekening van het MLD-budget kon komen. Begin januari 1955 werd vernomen dat Haile Selassie Nederland aan de gedane belofte wilde houden, maar dat hij het revisiecontract van Aviolanda onaanvaardbaar achtte. Met andere woorden: Nederland moest dat betalen. De marine nam het standpunt in dat de revisiekosten een aangelegenheid waren tussen Ethiopië en Aviolanda waar de marine niet voor zou opdraaien. Zo bleven alle partijen om de hete brij heen dansen en het leek erop dat niemand verantwoordelijkheid wilde nemen voor de door Prins Bernhard gedane belofte aan de keizer. Het zal dan ook grote verbazing hebben gewekt toen de prins later liet weten dat hij per brief op 1 maart 1955 aan de keizer had gemeld dat de Nederlandse regering de - veel hogere - kosten van de revisie op zich zou nemen, nadat - alweer volgens de prins - staatssecretaris Moorman hem positief had verzekerd dat de prins zich geen zorgen hoefde te maken over de rekening van Aviolanda, want 'die nemen wij dan wel over'. Afgeblazen Het eind van het liedje was dat iedereen het er wel over eens was dat Haile Selassie de rekening toch niet zou betalen en de 'positieve toezegging' die Staatsecretaris Moorman zou hebben gedaan bleek niet zo hard als de prins wel zal hebben gehoopt en misschien ook verwacht. Minister van Buitenlandse Zaken Jozef Luns kreeg in juni 1955 de vervelende taak om aan Prins Bernhard uit te leggen dat de Nederlandse regering niet van plan was om de kosten op zich te nemen en hem te verzoeken om te proberen zijn vriend de Ethiopsche keizer over te halen alsnog te betalen. De prins meende - terecht - dat dit nooit zou lukken en ging er dus niet op in. Tot ieders opluchting werd tezelfdertijd vernomen dat Haile Selassie geen gebruik meer wilde maken van het aanbod van de Fireflies. Daarmee bleef nog het probleem bestaan van de inmiddels door Aviolanda gemaakte kosten a 68.500 voor vervoer van de vier eerste kisten van Hato naar Nederland, maar deze rekening werd tenslotte wel door de Marine betaald. De vijf nog op Curasao in opslag staande Fireflies Mk.l werden uiteindelijk vanaf juni 1955 ter plaatse gesloopt. Over het Ethiopische eigendomsrecht van de vier naar Nederland verscheepte machines maakte men zich niet meer druk en ze werden aldaar afgeschreven. Met dank aan Coen van de Heuvel en Nico Geldhof 18

Spinner | 2008 | | pagina 20