De Rockwell OV-101 Enterprise, een van de vijf gebouwde space shuttles. In de ruimte is deze shuttle nooit geweest, wel boven Nederland in 1983 van het NASM in Washington, terwijl in het NM USAF in Dayton voornamelijk de geschiedenis van de Amerikaanse luchtmacht aan de orde is. Wat zeker anders is als in Bodo is de transparantie in het UHC. Bezoekers kunnen van alle kanten dwars door de hele museumhangar heen kijken. Dag- en kunstlicht zorgen voor een ruimtelijke vergroting van de toch al giga grote vliegtuighal. Geen zwart geschilderde overkapping of psychedelische lichtef fecten, maar onopvallend aangebracht raamwerk langs de halfronde hangar en het glazen entree transept geven een uitstekende lichtinval. Driedimensionaal Wat daarin is ondergebracht, is een bonte maar op zichzelf zeer keurige verzameling van artefacts uit de wereldwijde luchtvaarthistorie. Nog meer dan in het USAF museum op Wright-Patterson lijkt het erop dat de verkeersleiding de hand heeft gehad in het ophangen van wel erg veel vliegtuigen. Het lijdt geen twijfel dat de binnenhuisarchitecten die betrokken zijn bij de inrichting van het museum, luchtvaart adepten pur sang moeten zijn. In Nederland gebeurt het niet of nauwelijks. Onze gebouwen zijn te klein en te laag. Maar in Amerika kun je niet hoog genoeg gaan. 'Liever de lucht in' moeten de museumkunstenaars van het UHC heb ben gedacht. En ze hebben dan ook op een werke lijk schitterende manier driedimensionaal gebruik gemaakt van de enorme ruimte in de hal. Het begint al een paar meter boven de vloer. Daar staat op drie elektrische liften hoog boven een collectie W.O. 2 vliegtuigen uit Japan, de Boeing B-29 Superfortress 'Enola Gay'. Op 6 augustus 1945 vloog deze bij Martin gebouwde bommenwerper zijn allesverzengende atoommissie boven Hiroshima. Nog hoger wemelt het van de vliegtuigen die aan de overkapping hangen. Dat varieert van een Langley Aerodrome-A uit 1914 en een Curtiss P-40 tot een Learjet-23 business jet en de Global Flyer van Steve Fossett uit 2004. En daartussen hangen nog 33 andere vliegtuigen. Voor de bezoekers zijn op drie niveaus in de museumhal passerelles aangelegd. Je kunt dan hoog boven de begane grond op niveau langs de hangende static lopen. En van bovenaf heb je ook een prima blik op de show beneden. 22

Spinner | 2008 | | pagina 24