De Global Flyer, gebouwd bij Scaled Composites als Model 311, herinnert aan Steve Fossett die met dit eenmotorige straalvliegtuig zonder tussen landing om de wereld vloog Variatie De verzameling vliegtuigen en helikopters biedt een variatie van uitersten. Het laat iets zien van de vaart waarin de vliegerij zich de afgelopen honderd jaar heeft ontwikkeld. Het oudste vliegtuig in het Udvar-Hazy Center is een originele Benoit-Korn uit 1912. De kisten uit die pionierstijd staan in een laagbouw langs de eigenlijke museumhangar. Onder de 12 klassiekers staan slechts twee replica's. Uniek is een representatieve collectie van buitge maakte Japanse en Duitse vliegtuigen. En wat te denken over de Boeing-367 Dash 80 met registratie N70700. Het is het prototype van wat later de grote re Boeing-707 zou worden. Het zou het begin wor den van Boeings groeiende marktpositie als ontwer per en bouwer van straalverkeersvliegtuigen. Natuurlijk was Boeing in het zuigertijdperk al France Concorde F-BVFA zijn laatste vlucht naar Washington. Met 17.824 vlieguren op de klok werd het eerste en enige supersonisch verkeersvliegtuig de museumhal binnengerold. Al wandelend door de hal valt ons al snel een vliegtuig op waarvan de kranten in Nederland nog vol staan. Dat zal nog wel een tijdje duren, maar niet in Amerika. Lockheed- Martin zal blij zijn als straks definitieve beslissin gen vallen. Voordat de serieproductie begint zal het testprogramma moeten zijn afgerond. Pas daarna gaan ook de testvliegtuigen die de status van proto type al lang voorbij zijn, onder dankzegging naar het museum. In het UHC treffen we nu al de eerste X-35 JSF aan. Het is de STOVL versie die is uitgetest en al sinds 2003 in het museum staat. Verschillende luchtvaartdeskundigen in de V.S. en Europa bewe ren dat de X-35 wel eens het laatste gevechtsvlieg- bekend vanwege zijn 'Clippers'. Maar Douglas met zijn 'D-Commercials' maakte in zekere zin de dienst uit. Opvallend is dat Douglas alleen met een klassie ke M-2 in het UHC aanwezig is. Of het moet zijn dat die McDonnell-Douglas F-4S Phantom-II ook moet worden meegeteld. Een Douglas Invader en een Skyraider staan nog in opslag. Supersonisch Vlak voor de in gebruikname in 2003 maakte de Air tuig zou kunnen zijn dat nog in grote aantallen zal worden gebouwd. Ze baseren dat op de steeds ver dergaande ontwikkelingen van geavanceerde, onbe mande vlieg- en andere tuigen. Die zijn dan ook al volop te zien in de luchtvaartmusea van Dayton en Washington. In 2004 rolde de machtige OV-101 shuttle Enterprise de James S. McDonnell Space Hangar in. Vernoemd naar het space ship uit Star Trek-1 heeft de Enterprise echter nooit in de ruimte gevlogen. Velen herinneren zich de flight pass in 23

Spinner | 2008 | | pagina 25