1983 van deze Enterprise op de rug van een 747. De combinatie vloog op een gedistingeerde hoogte vanaf de Parijse luchtvaartsalon via Midden-Zeeland over West-Nederland en voor de kust langs terug naar de V.S. Sinds 2004 staat dit Orbit Vehicle in het UHC. Beste komt nog Hoewel het erop lijkt alsof de fine-fleur aan histori sche vliegtuigen en helikopters al in het museum staat of hangt, staan er volgens informatie van het museum nog veel meer vliegtuigen in depot. Directeur J.R. Dailey schrijft dat 'het beste nog moet komen'. Uiteindelijk zullen zo'n 300 vliegtuigen hangen in de Boeing Aviation Hangar, zoals de museumhal kortgeleden is gedoopt. Want wie wat bewaard die heeft wat. En er is best nog wel ruimte. Toch zijn er ook al vergevorderde plannen voor nieuwbouw. Naast de grote museumhal zal een nieuwe hangar worden gebouwd waarin de repara tie en restauratie afdeling zal worden onderge bracht. de archieven, het conserveringslaboratori- um en de opslag van luchtvaart memorabilia. Maar ook dan kan nog lang niet alles uit Maryland wor den overgebracht. Opslag is kostbaar. De vraag of het economisch beter is om waardevol historisch materiaal af te stoten, is niet aan de orde. Alleen al de gedachte aan 'ontzamelen' in een land dat zelf nog niet zo'n lange historie heeft, is een absolute doodzonde. Waarom zou men ook: nog geen decen nium na de eerste vlucht van de Wrights is het Smithsonian met zijn historische luchtvaart collectie begonnen. Met de nieuwbouw van het Smithsonian aan de Mall in Washington in 1976, de ingebruikname en oprichting van het Udvar-Hazy Center en de nu al voorgenomen uitbreiding, laten de Amerikanen zien dat structureel ruimtegebrek relatief is en zeker niet chronisch hoeft te zijn. En dat is maar goed ook, want als dat wel zo zou zijn geweest dan hadden we niet van zo'n buitengewoon interessante en schitterende museumcollectie in het UHC kunnen genieten. Bereikbaarheid en toegankelijkheid Het Steven F. Udvar-Hazy Center is dagelijks geo pend van 10.00 tot 16.30 uur behalve op Kerstdag. Het museum ligt 10 km ten westen van Washington en aan de zuidrand van Washington-Dulles International Airport. Toegang: gratis. Ook deze ultra moderne Lockheed-Martin X-35B heeft zijn testprogramma al uitgevlogen en staat al sinds 2003 in het museum 24

Spinner | 2008 | | pagina 26