Pionierswerk van de Genie Over Schukking 28 juli 1908: eerste vluchten bij de Stompert, methode Chanute en methode Wright De vliegproeven van de Wrights met een vliegtuig met een door een motor aangedreven propeller heb ben wereldwijd de nodige publiciteit gekregen. Het is een vliegtuig met een eigen krachtbron, dit in tegenstelling tot de eerdere zweefvliegtuigen die zij hebben gebouwd om de beginselen van het vliegen onder de knie te krijgen. De Wrights zijn op de hoogte van de het werk van Otto Lilienthal in Duitsland en van andere pioniers aan het einde van de 19e eeuw. Door hun proeven verbeteren zij de constructie van het vliegtuig en vinden een oplos sing voor de stabiliteit en de besturing ervan. De techniek van het vliegen is een van de onderwer pen waarvoor de Genie in ons land een warme belangstelling heeft. Al in de jaren tachtig van de negentiende eeuw experimenteert men met de ballon als uitkijkpost voor de vuurleiding van de artillerie. De Genie bestudeert ook de vliegproeven met 'een toestel zwaarder dan lucht'. Onder leiding van de tweede luitenant W.H. Schukking wordt in de Legerplaats bij Zeist een zweeftoestel gebouwd naar model van een van de toestellen van de Wrights. Schukking ondervindt daarbij de warme steun van zijn superi euren: de latere generaal Snijders en kapitein Wallaart Sacré. Het toestel, zo beschrijft Schukking het zelf. heeft een geraamte van dunne bamboestaven die door koperdraad onderling zijn verbonden en met staal draden (pianosnaren) als trekschoren in de diagonale richting zijn verstijfd. Het boven- en onderdraagvlak zijn van continental-ballonstof vervaardigd. Door middel van wilgen tenen is aan de vlakken ene bepaalde kromming gegeven, die nodig is om de opstijgende kracht die een gevolg is van de schuin naar boven gerichte tegenwind een zo gunstig moge lijke richting en grootte te doen verkrijgen. Aan het geraamte zijn twee sturen (voor en achter) met bam boestaven aan het geraamte bevestigd. Met dit toestel zijn in juli 1908 nabij de Stompert bij Soesterberg glijproeven gedaan, waarbij Schukking zelf het toestel bestuurt, eerst op de methode van Chanute, hangend onder het toestel, dan op de Wright-manier liggend in het toestel. De afgelegde afstand is een meter of vijftien. De conclusie van Schukking is dat de helling van de Stompert niet steil genoeg is en de tegenwind ten tijde van de proefnemingen te gering om een groter prestatie mogelijk te maken. Maar gevlogen heeft het. In een krantenverslag uit die dagen lezen we over deze vluchten. 'Het is voor een verstandigen Nederlander toch eigenlijk wel raar om nou ook aan die uitheemse fratsen mee te doen. Hoe haalt de lui tenant het in zijn hoofd!' Het blijft bij deze enkele serie zweefsprongen. Het zweeftoestel van tweede luitenant W.H. Schukking, foto via Genie Museum Vught

Spinner | 2008 | | pagina 6