Vriendendag Schukking is eerder aanwezig geweest bij de op richtingsvergadering van de KNVvL, toen nog Neder- landsche Vereniging ter Bevordering van de Lucht scheepvaart, in 1907 en is een van de eerste leden. In 1911 publiceert Schukking in de Militaire Spectator een artikel over Het gebruik van vlieg machines voor oorlogsdoeleinden. Het is een gedegen artikel, waarin hij verslag doet van zijn bestudering van artikelen en andere informatiebronnen over het De vriendendag 2008 werd op zaterdag 29 maart j.l. gehouden en vond plaats in een geanimeerde sfeer. Voor half tien stonden de eerste vrienden al te wachten om binnen te komen en dat was in het geheel geen probleem omdat de directie en staf van het Militaire Luchtvaart Museum de zaak al goed georganiseerd had. Om half elf heette de voorzitter van de Stichting Vrienden van het Militaire Luchtvaart Museum, generaal-majoor b.d. F.P. Schulte, in zijn openings woord iedereen welkom waarna hij terugblikte op het voorafgaande jaar 2007 en de plannen uiteen- vouwde voor het jaar 2008. Dit werd gevolgd door een presentatie van de heer H.G. Berfelo over de belangrijke projecten en de replicabouw van vliegtuigen die de Stichting onderhanden heeft. Van de Fokker C.X wordt de bovenvleugels gebouwd op het MLM en de romp bij het VTOC 'Fokker' op Schiphol. De Koolhoven FK-51 staat momenteel bij Airframe Assemblies op het eiland Wight, voor de Engelse zuidkust, waar de cowling van de motor nu gereed is en waar begonnen wordt met de metalen beplating van de romp. Bij het Cradle of Aviation Museum in de Verenigde Staten wordt momenteel de laatste hand gelegd aan de replicabouw van de Brewster Buffalo en is de completering van de Curtiss Hawk voortvarend ter hand genomen. De verwachting is dat de Brewster Buffalo dit jaar naar Nederland komt en een plaats krijgt in de collectie van het Museum. Daaropvolgend kreeg de directeur van het museum Dr J.A.M.M. Janssen het woord, waarin hij een terugblik gaf over het jaar 2007 en plannen bekend maakte die moeten leiden tot een Nationaal Militair Museum op de vliegbasis Soesterberg. De ver wachting is dat het nieuwe museum in het jaar gebruik van het vliegtuig voor militaire doeleinden en een gedegen pleidooi houdt voor het oprichten van een militaire vliegafdeling in Nederland. Schukking heeft niet meer zelf gevlogen. Hij specia liseert zich als officier bij de Genie op de Neder landse vestingbouw, waarvan een aantal publicaties van zijn hand getuigt. Wim Adriaansen 2012 of 2013 zal kunnen worden geopend. Tot de lunch kregen de vrienden uitgebreid de gelegenheid het museum te bezoeken, waarbij speciale aandacht werd gevraagd voor de tentoonstellingen Techniek in en om het vliegtuig' en 'De vliegklas van 1926'. Zeer de moeite waard. Na de lunch was de gebruikelijke trekking van de loterij waar een scala aan prijzen werd gewonnen. Een zeer speciaal onderdeel van deze vriendendag was daarna de aanbieding van een Samurai zwaard aan het Museum door oud ML-KNIL vlieger Edward Vandergraaff. Dit zwaard werd hem door een Japanse officier aangeboden bij de capitulatie van Makassar aan het einde van de tweede wereld oorlog. Edward Vandergraaff was speciaal hiervoor uit Australië overgekomen, een land waar hij al decennia woont. De middaglezing werd verzorgd door de Stichting Fokker G.l. De voorzitter van deze stichting, de heer Cor Oostveen leidde de presentatie in. De heer Pim Pouw, hoofdconstructeur van de Stichting Fokker G.l presenteerde met behulp van speciale computer technieken een virtueel driedimensionaal beeld van de G.l, gebaseerd op originele bouwtekeningen en foto's. Een zeer indrukwekkende presentatie waarbij de technisch geschoolde vrienden geboeid naar keken en luisterden. Voor de niet zo technisch onderlegde vrienden en vele echtgenoten was de presentatie een beetje langdradig. Desalniettemin kan gezegd worden dat de Vriendendag 2008 weer een geslaagd evenement was die dankzij onze coördinator Gerard van Putten en de inzet van het museumpersoneel. Paul Moreu 5 0 0 s

Spinner | 2008 | | pagina 7