40 jaar door te vliegen naar Batavia. Wittert besloot daarop op 15 september via Singapore naar Pakan Baroe op Sumatra te vliegen waar de inwoners van het voormalige jappenkamp behoefte hadden aan medische voorzieningen. Terug in Singapore kwam de toestemming om naar Java te vliegen alsnog af. Niet dat er nog veel hulpmateriaal aan boord was, in wezen was bijna alles al weggegeven. Maar Wittert had zoals eerder gezegd, een zeer persoonlijke redenen: zijn vrouw en kinderen. Op 17 september vlogen de Dakota's volgestouwd met vaten vliegtuigbenzine, naar Java. Aan boord van de eerste vlucht naar bevrijd Java herinnerde Van de Graaf zijn vertrek van Java dat op het punt stond zich over te geven, ruim driejaar eerder. Wat volgde was, zo vat Edward Vandegraaff deze tocht nu samen, niet alleen een streven om zoveel mogelijk bijstand te verlenen, maar ook een zoektocht van de commandant naar zijn naaste familie. Uiteindelijk vond Wittert in één van de voormalige jappenkampen bij Batavia zijn gezin. Hij slaagde erin om hen aan boord te smokkelen van zijn Dakota. Aan boord van dit vliegtuig zaten zo'n 30 voormalige geïnterneerden die door de Nederlandse overheid waren aangewezen om als eerste geëvacueerd te worden. Na een vlucht van 28 uur landde op 23 september 1945 Van de Graaf op het vliegveld van Brisbane. Aan een wel heel bijzondere vlucht van ruim twee weken was een eind gekomen.3 In november later dat jaar assisteerde Van de Graaf de Chief Maintenance Engineer bij de aanschaf van 17 C-47 Dakota's van de Amerikaanse luchtmacht op Manilla. Enige maanden later voerde hij gedurende de periode van zo'n negen maanden alle testvluchten uit als co-pilot engineer van gereviseerde vliegtuigen. Tijdens deze periode was hij drie maanden lang Chief Maintenance Line- Inspector, de resterende zes Chief Flight Engineer. In de tussentijd doorliep Van de Graaf een complete Link Training Course bij zijn squadron waarna op 11 januari 1946 een grote wens in vervulling ging: Leendert van de Graaf ging solo op een Tiger Moth van zijn vliegclub, the Royal Oueensland Aero Club. Na zoveel jaren kon hij zich nu met recht vlieger noemen. In augustus 1946 kreeg Van de Graaf, teruggekeerd naar de KNILM, instructie op de C-54 Skymaster, waarna hij snel zijn aantekening kreeg om ook op dit type vliegtuig als BWK te functioneren. Op 6 oktober daaropvolgend maakte hij aan boord van Een overzicht van de route die Vandegraaff vloog met Wittert van Hoogland in 1945 een Skymaster de eerste vlucht naar Holland, zoals zijn logboek vermeldt. Nog drie van dergelijke vluchten zouden in het volgend halfjaar plaatsvinden. In deze periode trouwde hij met zijn Australische vrouw Merle. Op 31 mei 1947 ging Leendert met Groot Verlof en wachtte in Batavia de resultaten van het opgaan van de KNILM in de KLM af. In augustus 1947 volgde overplaatsing naar de KLM in Nederland in de rang van BWK 3e klasse. In Amsterdam kwam hun enige zoon Robin ter wereld. Van de Graaf volgde een bijscholing om op de Lockheed L 049 en L 749 Constellation te kunnen vliegen. Met dit type toestel dat Vandegraaff nog steeds als zijn favoriet beschouwt, maakte hij lange afstandsvluchten naar Batavia en New York. Op 1 januari 1948 volgde de bevordering tot BWK der 2e klasse. Exact een jaar later volgde de bekroning op zijn technische carrière. Van de Graaf mocht als Boordwerk tuigkundige der le klasse nu vier banden als uniformuitmonstering dragen. Het moge dan met de carrière van Van de Graaf persoonlijk crescendo gaan, de KLM als Nederlandse luchtvaartmaatschappij begon politieke hinder te krijgen van de strijd in Indonesië in de jaren 1947 1950. In 1949 vaardigde een aantal Aziatische landen een luchtvaartboycot uit tegen de KLM. Het luchtruim van India en Pakistan werd voor de maatschappij verboden gebied. De belangrijke 11 Grote Oceaan Indische Oceaan AUSTRALIË .Batavia Tonnis vil Canberra

Spinner | 2008 | | pagina 13