40 jaar Enkele van de Dakota's die in Manilla uit de voorraden van de Amerikanen werden aangeschaft Indië-route dreigde hierdoor volledig te worden verstoord. Met grote voortvarendheid zocht de KLM naar een alternatief. Dat werd gevonden door van Amsterdam via Khartoum naar het eiland Mauritius te vliegen. Vandaar zouden de speciaal hiervoor aangepaste Constellations 6000 kilometer over zee vliegen, verstoken van navigatie- en uitwijk mogelijkheden. Het was in die dagen het langste traject dat door een reguliere lijndienst werd uitgevoerd. De eerste vlucht vond plaats op 26 januari 1949. Het spreekt voor zich dat de KLM het puikje van haar bemanningen voor deze vluchten aanwees. Het zal de lezer dan ook niet verbazen dat Leendert van de Graaf tot deze elite behoorde. Op 9 februari 1949 vertrok hij met de PH-TDF via Khartoum naar Mauritius waar het toestel een dag later aankwam. Twee dagen later steeg de Constellation type 749 van Mauritius op om na 14 uur en 11 minuten later op het vliegveld van Batavia te landen. Op 27 februari vloog de PH-TDF met Van de Graaf weer als BWK via Mauritius naar Amsterdam.4 Het merendeel van de vluchten na deze episode voerden Van de Graaf naar New York, Curasao, Havanna en Montreal. Het verblijf in Australië had diepe indruk gemaakt op de jonge Van de Graaf, waarbij het feit dat zijn vrouw van geboorte een Australische was, niet vergeten moet worden. Hij besloot met vrouw en kind te emigreren naar Australië. Met ingang van 1 april 1950 verleende de KLM haar zeer ervaren boordwerktuigkundige eervol ontslag. In zijn nieuwe vaderland kreeg Edward Vandegraaff zoals hij nu heette, al snel een baan bij Australian National Airlines, later Ansett Airlines, als technisch inkoper. In de daarop volgende 13 jaar maakte Edward snel carrière terwijl hij tegelijkertijd zijn kennis vermeerderde door het volgen van cursussen aan de RM/T School of Management en de Universiteit van Melbourne. In 1963 verliet Vandegraaff de luchtvaartindustrie als Manager Aviation Division van Ansett Airlines om in de commerciële wereld zijn geluk te beproeven bij Australian Consolidated Industries, ACI Ltd waar hij in 1978 de functie van Corporate Purchasing Superintendant kreeg. In 1980 volgde de (verplichte) pensionering op 62 jarige leeftijd. Eind jaren negentig van de vorige eeuw overleed zijn vrouw. Nu weet Edward Vandegraaff zich 12

Spinner | 2008 | | pagina 14