40 jaar omringd door zijn naaste familie die inmiddels bestaat uit twee kleinzonen en vijf achterklein kinderen. Vorig jaar mailde Edward mij de vraag wat nu te doen met zijn oorlogstrofee, het Japanse zwaard. Gezamenlijk kwamen wij tot de conclusie dat het Militaire Luchtvaart Museum de beste 'landingsplaats' zou zijn. Met hulp van de Defensie attaché verbonden aan de Nederlandse ambassade te Canberra, kon het transport van het zwaard geregeld worden, wat na 9/11 nog niet eens zo eenvoudig bleek te zijn. Het feit dat het museum, vlakbij de bakermat waar hij in de jaren dertig opgeleid was, zich over zijn zwaard zou ontfermen, gaf bij Edward de doorslag om naar Nederland te komen en het zelf aan te bieden. In zijn toespraak memoreerde Vandegraaff dat dit samurai-zwaard voor hem het symbool van de Japanse onder drukking is geweest. Met dit soort wapens werden geallieerde vliegers onthoofd. Spreker memoreerde ook dat hij geprobeerd heeft het zwaard te breken om zo het potentiële gevaar definief onschadelijk te maken. Het is hem niet gelukt. Maar, zo ging Vandegraaff verder, het deed hem bijzonder goed te weten dat deze trofee nu in goede handen is. NOTEN: 1. Zie ook G.J. Hagens' De KNIIM vloog door(Haarlem. 1972) Hagen noemt Van de Graaf bij zijn roepnaam Eddie, wij hanteren tot zijn emigratie zijn formele voornaam Leendert 2. De Wielewaal bestaat nog steeds. Zie de geschiedenis van deze DC-3 www.adastrom.com/dc-3/chron.htm 3. Zie ook René Wittert's Het vergeten squadron. Het verhaal van de Nederlandse vliegers die tegen Japan hun vergeten strijd vochten. (Bussum. 1976) 4. Wie meer wil weten van deze fascinerende vluchten wordt verwezen naar De Mauritius route. KLM Constellations in het kielzog van Abel Tasman door Leo van Maare (Noordwijk aan Zee. 2005) Edward Vandegraaff overhandigt het samurai-zwaard aan onze honorair consul Hans Nieuwland en Assistent Defensie Attaché, Berry Bodelier (links), verbonden aan H.M. Ambassade in Canberra

Spinner | 2008 | | pagina 15