Zoeklicht op Nico Geldhof Na uit Nederland te zijn uitgeweken, arriveerden eind mei 1940 circa 70 man MLD-personeel met hun Fokker-watervliegtuigen op RAF Station Calshot. Waarschijnlijk zullen maar weinigen onder de marinevliegers zich hebben gerealiseerd, dat dit watervliegkamp in voorgaande jaren al een lange en prominente rol in de Britse luchtvaartgeschiedenis had gespeeld. Van kustfort tot marinevliegkamp In 1539 besloot Koning Hendrik VIII enige kustversterkingen te laten bouwen langs de zeetoegangen die naar Southampton leidden. Eén van deze forten, bedoeld om Engeland's derde havenstad tegen mogelijke vijandelijke invasies vanuit zee te beschermen, was Calshot Castle. Vanwege de strategische ligging op de landtong tussen The Solent en Southampton Water bleef het markante kustfort tot het begin van de 20e eeuw voor uitvoering van deze kustverdediginstaak gehandhaafd. De opkomst van de aviatiek na de succesvolle vlucht van de gebroeders Wright op 17 december 1903 had voor de verdere industriële ontwikkeling rondom Southampton vrij ingrijpende gevolgen. Vanaf 1911 zagen diverse succesvolle ontwerpers en bouwers van snelle motorboten in deze regio nieuwe en uitdagende mogelijkheden om zich ook op de ontwikkeling van de hydroplane te storten. De vrij plotselinge belangstelling van deze botenbouwers werd vooral ingegeven door het besluit van de toenmalige Admiraliteit om het vliegtuig als modern wapen- en verkennings platform ten dienste van de Royal Navy te Fairey IIID N9495 was van juli 1925 tot januari 1927 ingedeeld bij de Seaplane Training Flight op Calshot. Het toestel wordt met mankracht via de slipway in het natte element gebracht. Coll. Nico Geldhof c ALSH O T

Spinner | 2008 | | pagina 16