40 jaar introduceren. In de daaropvolgende jaren verrezen op grond van dit nieuwe vlootbeleid diverse kleine vliegtuigfabrieken langs de oevers van de Solent. Zo ontstonden te Cowes op het eiland Wight afzonderlijke vliegtuigbouwactiviteiten bij de toen gerenommeerde scheepsbouwers Saunders en Wight. In 1913 opende Sopwith Aviation een bedrijf in Woolston. Daar had zich intussen ook de firma Supermarine gevestigd. Deze vliegtuigfabriek kreeg ruim twintig jaar later wereldbekendheid als ontwerper van het Spitfire eenpersoons jachtvliegtuig. Rond diezelfde periode kregen de plannen tot de introductie van een eigen vliegdienst voor de Royal Navy concreet gestalte. De Admiraliteit stelde vier zeeofficieren in de gelegenheid een complete vliegopleiding op watervliegtuigen te volgen. In oktober 1912 volgde het besluit tot aanleg van diverse marinevliegkampen, die vanaf Scapa Flow tot Pembroke Dock als basis voor de verdediging van de Britse kustwateren door de eigen marinevliegdienst moesten dienen. Aan de zijde van Het Kanaal werd op 29 maart 1913 Calshot officieel als Naval Air Station in dienst gesteld. Het vliegkamp kreeg de beschikking over drie hangaars die elk ruimte boden aan twaalf watervliegtuigen. In het kader van de juiste materieelselectie ontving Calshot in het voorjaar van 1914 de taak toegewezen om diverse typen watervliegtuigen, zoals door de industrie aangeboden, intensief op degelijkheid van constructie en geleverde prestaties te beproeven. Ook de vliegtuigbewapening werd voor inbouw in watervliegtuigen aan grondige proefnemingen onderworpen. Calshot werd zodoende steeds meer een beproevingscentrum voor de toen juist opgerichte Royal Naval Air Service. En met toenemend succes, hetgeen Lt.Cdr. L.A. Longmore op 28 juli 1914 bewees toen hij vanaf dit vliegkamp de eerste succesvolle torpedolancering vanuit een watervliegtuig volbracht. De Grote Oorlog Al direct na het uitbreken van de Eerste Wereldoorlog werd Calshot, samen met enkele naburige hulpvliegkampen, als hoofdsteunpunt voor de verdediging van Het Kanaal bestemd. Behalve met de uitvoering van de hieruit voortvloeiende operationele taken werd de kampbemanning ook belast met de opleiding van nieuwe vliegtuigbemanningen. Hiermee werd zo goed mogelijk voldaan aan de toenemende vraag naar goed opgeleide vliegers, waarnemers en - niet te vergeten - technisch onderlegd grondpersoneel. De operationele taakuitvoering vanuit Calshot bleef gedurende de eerste twee oorlogsjaren daardoor beperkt tot de onderzeebootbestrijding en konvooibescherming vanuit de lucht. Vanaf januari 1917 maakte het vliegkamp met de naburige hulpvliegkampen deel uit van de zogenoemde Portsmouth Group. Op deze wijze kon door concentratie van alle beschikbare maritieme patrouillevliegtuigen en ook met hulp van een groot aantal luchtschepen de strijd tegen de Duitse onderzeeboten worden aangepakt. Al snel konden deze offensieve acties door nauwe samenwerking met eenheden van de Britse vloot sterk worden opgevoerd. In de laatste oorlogsjaren bood Calshot accommodatie aan Curtiss H.12 vliegboten, Short watervliegtuigen alsook aan enkele Felixstowe "F" vliegboten. Laatstgenoemde imposant grote vliegboten waren een sterk verbeterde versie van het eerder genoemde Curtiss-type. In april 1918 werd de Royal Air Force opgericht. De toen beschikbare marinevliegkampen en watervliegtuigen werden vanaf die datum in de RAF-organisatie opgenomen. De Portsmouth Group werd sindsdien aangeduid als No. 10 Group RA.F. Naoorlogse activiteiten Het nu als Royal Air Force Base Calshot bekend staande vliegkamp behield na afloop van de Eerste Wereldoorlog de functie van oefenbasis voor de voortgezette (water)vliegopleiding en die voor waarnemers. Opmerkelijk is in die vredesperiode de forse uitbreiding die de al bestaande zogenoemde Marine Craft Section onderging. De hierin ingedeelde vliegtuigtenders, brandstofboten en andere voor het watervliegbedrijf benodigde vaartuigen en prauwen werden op Calshot op grond van praktische ervaringen voortdurend verbeterd. Ook de training van bootbemanningen en technisch grondpersoneel werd door deze sectie verzorgd. De zogenoemde Coastal Reconnaissance pilot's Course en de Long Navigational Course droegen in niet geringe mate bij aan de hoge graad van vakmanschap waarover de vliegbootbemanningen bij de uitoefening van langdurige mariteme verkenningsvluchten dienden te beschikken. Calshot, gelegen op één der grootste militaire terreinen in het Verenigd Koninkrijk, werd dan ook in toenemende mate de broedplaats van goed getrainde crews voor de maritieme patrouillesquadrons van de R.A.F. 15

Spinner | 2008 | | pagina 17