40 jaar De Schneider Trophy wedstrijden Vanaf 1927 kreeg Calshot grote landelijke en zelfs internationale bekendheid, omdat een speciale RAF High Speed Flight voor oefening op het vliegkamp was gedetacheerd. De indienststelling van deze vlucht had alles te maken met de internationale snelheidswedstrijden voor watervliegtuigen die in het kader van de Schneider Trophy werden georganiseerd. Deze bokaal was in 1912 uitgeloofd door de puissant rijke Franse industrieel Jacques Schneider aan de winnaar van een regelmatig weerkerende snelheidsrace over een voorgeschreven circuit. Aan dit steeds meer publiek trekkende festijn mochten watervliegtuigen uit alle landen deelnemen. Al spoedig werd deze onderlinge strijd beïnvloed door vooral nationale prestige overwegingen van de deelnemende landen Groot- Brittannië, de Verenigde Staten, Italië en Frankrijk. In 1927 werd de competitie in Venetië gehouden. Met hun Supermarine S.5 racevliegtuig op drijvers wisten de Britten als grote winnaar te eindigen. Deze overwinning betekende automatisch, dat Groot-Brittannië als gastland voor de eerstvolgende competitie in 1929 moest fungeren. Calshot en de omliggende wateren als The Solent tot aan Spithead werden aangewezen als basis en wedstrijdterrein voor deze gebeurtenis. Ook in dat jaar wisten de Britten met een behaalde snelheid van 528 km/h als winnaar uit de strijd tevoorschijn te komen. Ook voor de volgende wedstrijd in 1931 verleende Calshot gastvrijheid aan de Britse en andere deelnemende teams. Helaas was de toen alom heersende economische recessie oorzaak, dat de RAF de hoge kosten verbonden aan de ontwikkeling van het Supermarine S.6 racevliegtuig, winnaar van de 1929 Schneider Trophy, niet langer kon dragen. Hierin kwam al spoedig een verandering ten goede. Dankzij de onverwachte hulp van Lady Fanny Lucy Houston, die de lieve som van 100,000.- doneerde, kon de Supermarine-fabriek de verdere ontwikkeling van haar racevliegtuigen ter hand nemen. De nu verbeterde S.6B kon worden uitgerust met een nieuwe door Rolls-Royce ontwikkelde vliegtuigmotor, die 2350 pk kon leveren. De toen ontstane noeste samenwerking tussen Supermarine en Rolls-Royce had uiteindelijk tot resultaat, dat deze S.6B met een maximale snelheid van 547 km/u. tot de ononvertroffen winnaar werd uitgeroepen. De Schneider Trophy was hiermee nu permanent in Britse handen gekomen! Fokker C.VÏÏI-w G-1. Dit type watervliegtuig deed met name dienst bij de Waarnemersschool op het marinevliegkamp 'De Mok Coll. Nico Geldhof 16

Spinner | 2008 | | pagina 18