40 jaar RAF Station Calshot, 26 mei 1940. Air Commodore R.G. Parry, D.S.O., opperbevelhebber van No. 15 Group Royal Air Force Coastal Command, gefotografeerd met de officieren van de geëvacueerde MLD-bemanningen Foto NIMH MLD bezocht Calshot Intussen had RAF Calshot vanwege de aanwezige faciliteiten ook als tussenbestemming bekendheid gekregen tijdens diverse langeafstandvluchten van buitenlandse vliegtuigen. Zo arriveerde op 10 november 1930 de toen gigantische twaalfmotorige Dornier Do X vliegboot voor een benzinestop op het vliegkamp, alvorens de oversteek over de Atlantische Oceaan naar Amerika te wagen. Een heel ander bezoek met Calshot als eindbestemming vond van 27 juni tot en met 2 juli 1935 plaats. Drie Fokker C.VlII-w watervliegtuigen afkomstig van het marinevliegkamp "de Mok" vlogen toen in formatie onder bevel van officier vlieger H.L.A. van der Kroef naar deze Britse basis. Volgens het verslag in het "Jaarboek van de Koninklijke Marine 1934" verliep de overtocht van deze groep, bestaande uit de G-7, G-8 en G-9, niet al te vlot. Op de heenvlucht moest de G-7 op slechts 6 mijl oost van Calshot wegens bezinegebrek een noodlanding op zee maken. De beide andere G-toestellen vervolgden hun tocht en bereikten de eindbestemming zonder problemen. De G-7 werd al snel door een motorboot van de RAF naar Calshot gesleept. Bijna drie uur later na aankomst van de eerste G-vliegtuigen kon de bemanning de G-7 aan één der boeien achter Calshot afmeren. De oorzaak van het plotseling opgetreden benzinegebrek was te wijten aan een te rijke afstelling van de carburateursproeiers, waardoor een abnormaal hoog brandstofverbruik van 113 1/hr was ontstaan. Op de terugvlucht werd de bemanning van de G-7 andermaal door het pechduiveltje achtervolgd. Nu moest nabij Littlehampton wegens het verlies van de radiateurdop een noodlanding worden gemaakt. Een houten stop bleek afdoende om de radiateur tijdelijk af te sluiten en werd de thuisvlucht zonder verder malheur beëindigd. In het genoemde "Jaarboek" wordt niets vermeld omtrent het doel van dit meerdaagse buitenlandse bezoek. Dat het wel degelijk een officiële aangelegenheid betrof, kan worden afgeleid uit de aanbieding van een prachtig zilveren model van de Fokker C.VlII-w aan de commandant van Calshot. Het is speculatief te veronderstellen, dat de MLD- bemanningen een gezonde belangstelling toonden 17

Spinner | 2008 | | pagina 19