4- 40 jaar hoe op Calshot de navigatie- en waarnemers opleiding was georganiseerd. In 1936 ging op "de Mok" een dergelijke opleiding van start voor alle op het vliegkamp geplaatste officieren-vlieger. Na het behalen van het marinevliegbrevet in combinatie met het waarnemersbrevet 2e klas werden deze jonge officieren voor een meerjarige torn naar de MLD in Nederlands-Indië overgeplaatst. Wat ook als mogelijk doel van dit bezoek aan Calshot geweest kan zijn, was de interesse naar het functioneren van de Kleine Vaartuigendienst aldaar. Opmerkelijk is in ieder geval, dat "de Mok" enige jaren later de beschikking kreeg over twee snelle vaartuigen met ambulance-faciliteiten aan boord en - niet te vergeten! - een gloednieuwe bommendoelboot voor de waarnemersopleiding. In hoeverre Calshot eind mei 1940 als evacuatie bestemming bij de MLD-bemanningen nog een rol heeft gespeeld, valt helaas niet meer met zekerheid vast te stellen. Het vliegkamp had op dat moment vrijwel geen operationele taak toegewezen gekregen en diende - zoals eerder vermeld - vooral voor de opleiding van vliegend- en technisch personeel. Vanuit de vliegbases in Frankrijk, waar de Nederlandse Fokkers waren neergestreken, was Calshot het dichtstbijzijnde vliegkamp op Britse bodem. Met name vanwege de geëxposeerde ligging van het vliegkamp tijdens de Duitse Adler Angriff konden de Nederlandse bemanningen met hun Fokker-vliegtuigen slechts korte tijd op Calshot verblijven. Zoals bekend volgde begin juni 1940 de overplaatsing naar RAF Pembroke Dock. Van daaruit werden de Fokker T.VIII-w's ingeschakeld bij de konvooibewaking boven de Western Approaches, de Ierse Zee en het Kanaal van Bristol. De introductie van deze diverse faciliteiten voor de zeilsport werd al spoedig gevolgd door die voor andere soorten sportbeoefening. Zo werd in de aanwezige grote Sunderland-hangaar een velodrome ingericht, werden drie skischansen gebouwd en verrees een oefengelegenheid voor bergbeklimmers. Verder kwamen er schietbanen voor geweer- en pijl en—boogwedstrijden. Ten slotte werd op dit terrein een restaurant met een gezellige pub geopend. Calshot is sindsdien hierdoor een veelbezochte ontspanningsplek voor de bewoners van Southampton en wijde omgeving geworden. Calshot Castle, het eeuwenoude kustfort, werd intussen omgetoverd tot een historisch museum. Uiteraard kreeg de rijke luchtvaarthistorie van het vliegkamp een prominente plaats in de tentoon stellingsruimten van het museum toebedeeld. Zo wordt de historie rond de Schneider-bokaal vrij uitgebreid in de fotogalerij uitgebeeld. Hetzelfde geldt voor de activiteiten op het vliegkamp tijdens de twee wereldoorlogen. Toen wij bij ons bezoek in 2006 de opmerking plaatsten, dat in mei 1940 een vrij grote groep Nederlandse vliegtuigbemanningen met hun vliegtuigen een voorlopige safe haven op Calshot vonden, bleek dit feit de museumdirectie volkomen onbekend te zijn. Voor mij was dit voldoende reden direct een serie foto's van de MLD-bemanningen èn hun watervliegtuigen aan het museum te schenken. Als extra werd nog een foto van de 320 crest toegezonden, met de opmerking "dat dit Nederlandse squadron de eerste geallieerde eenheid was die binnen RAF Coastal Command gezamenlijk met de Britten de strijd tegen Nazi Duitsland aanbond". De metamorfose van Calshot Na de officiële uitdienststelling van RAF Station Calshot in april 1961 ging het terrein met meer dan veertig dienstgebouwen, hangaars als ook de artillerievesting en het eeuwenoude kasteel ogenschijnlijk een periode van verwaarlozing tegemoet. Dankzij een loffelijk initiatief van de Hampshire County Council kwam evenwel al spoedig een verandering ten goede in deze situatie. Begonnen werd met de oprichting van een zeilschool, die speciaal de regionale jeugd de mogelijkheid verschafte zich tegen een redelijke prijs in de zeilsport te bekwamen. Stalling van- en onderhoud aan particuliere zeilboten en zeejachten maakten Calshot Spit als snel tot een populaire plaats van samenkomst voor Britse zeezeilers. BRONNEN: Chaz Bowyer, Royal Air Force Calshot 1913 -1961, Newcastle upon Tyne (1997) A history of Calshot Spit, brochure uitgegeven door de Hampshire County Council (z.j.) R. Bowyer. Calshot with pride, artikel gepubliceerd in Air Clues van May 1961, 242 - 245 C.F. Andrews E.B. Morgan. Supermarine aircraft since 1914, Putnam/London (1981) 18

Spinner | 2008 | | pagina 20