40 jaar Supermarine Spitfire Mk.IX van 322 squadron op Soesterberg Coll. Mulder De uitspanning Soesterdal Coll. Top-Mulder alleen was de lengte aanzienlijk korter omdat de Montgomeryweg (de verbindingsweg tussen Soesterberg-dorp en Soestduinen) toen nog de oostelijke begrenzing van het vliegveld vormde. De minst gebruikte baan liep vrijwel evenwijdig aan de Dolderseweg. de westelijke grens van de basis. In 1949 was het vliegveld nog helemaal open. de afzetting ontbrak nog en het was mogelijk om met de fiets over de baan bijv. van Soesterberg naar Den Dolder te gaan. Vliegtuigen waren er nauwelijks, er stonden en vlogen wat geel gespoten Oxfords en Ansons en een paar Austers, allemaal overtollig materiaal van de RAF. Toen de na-oorlogse Luchtstrijdkrachten wat meer gestalte begonnen te krijgen, werd ook Soesterberg weer een plaats toebedacht in de verdediging van het Nederlandse luchtruim. De eerste vliegtuigen die er werden gestationeerd waren de Spitfires van het type F.Mk.9 van het 322st squadron en enkele Spitfire-trainers. Dat was natuurlijk voor ons als jongens wel heel gaaf om iedere dag die Spitfires te zien landen en opstijgen en soms ook wel eens minder geslaagde landingen te zien maken. Niet lang daarna maakten de eerste straaljagers hun entrée op de basis: de Gloster Meteor F.Mk.4. Het markante geluid van de Merlin motoren van de Spitfire werd overstemd door de Derwents van de F.4, voor de omwonenden niet altijd even plezierig en dit was nog slechts het begin. In 1951 werden de eerste Gloster Meteor F.4 squadrons gevormd die kort daarna ook op Soesterberg werden geplaatst samen met nog een klein aantal T.7 trainers. Langzamerhand werd het vrij druk en dagelijks werden tientallen vluchten gemaakt. De nodige ongelukken bleven natuurlijk niet uit, maar toch gebeurde er op de basis zelf weinig schokkends. Een gelukkig goed afgelopen incident dat ik zelf eens meemaakte was bij de gelijktijdige start van drie Meteors waarvan de middelste niet los kon komen. De piloot deed alle moeite om tot stilstand te komen maar dat lukte bepaald niet en met veel gekraak dook de F.8 de bremstruiken in nadat eerst de Montgomeryweg was overgestoken. Dit alles speelde zich zo'n 100 meter voor ons af omdat vanaf de "schuine" baan in onze richting werd gestart. In deze periode kreeg de basis nogal eens bezoek van Vampire-squadrons van de RAF. Deze kwamen dan voor korte tijd over uit Engeland compleet met grondpersoneel en samen met de Nederlandse luchtmacht werden dan zeer realistische oefeningen gehouden. Soms leek het allemaal zo echt dat het net was alsof de oorlog nog niet was afgelopen. In de tentenkampen langs de rand van de basis bij de Postweg waren ook luidsprekers geplaatst en soms hoorde je dan de muziek zoals de Moonlight Serenade en andere tunes uit de 2e WO. Omdat ik er zo dicht bij woonde konden we er thuis zelfs van genieten. Dat was een heel aparte sfeer die ik nooit ben vergeten. Op de gekste tijden van de dag (én de nacht) werden op bijv. zeer geringe hoogte schijnaanvallen gedaan op het vliegveld en menig Soesterberger werd in die tijd wakker gehouden door het venijnige gefluit van de Vampires die met hun korte rompjes eigenlijk onbeschaafd veel lawaai maakten. Toch waren het markante verschijningen met hun dubbele staart 20

Spinner | 2008 | | pagina 22