en vooral bij nachtelijke starts waren de vlammende straalpijpen indrukwekkend. Wij hadden vrij veel kontakt met de Engelse militairen en in het begin konden we zelfs bij de kisten zelf komen. Er was nl. een grote betegelde dispersal aangelegd langs de Montgomeryweg die toen nog niet was afgesloten. Zolang het grondpersoneel het toeliet konden we rustig de Vampires van dichtbij bekijken. De steeds belangrijker wordende taak van de basis binnen de NAVO maakte het noodzakelijk om het vliegveld verder uit te breiden. Begonnen werd met de aanleg van duizenden meters rolbaan met bijbehorende dispersals zelfs tot de Stompert en niet te vergeten de verlenging van een van de startbanen. Het gevolg van dit laatste was wel dat deze baan nu de Montgomeryweg ging kruisen. Aanvankelijk werd er met verkeerslichten gewerkt maar deze situatie was bepaald onveilig. Besloten werd dan ook om een nieuwe weg aan te leggen (de huidige van Weerden Poelmanweg) in oostelijke richting. Het vliegveld was nu uitgegroeid tot een volwaardige NAVO-basis en er werd intensief gevlogen. Het gebeurde nogal eens dat bij grootscheepse oefeningen meerdere squadrons van andere Nederlandse bases ook met Meteors op Soesterberg waren. We konden dat altijd zien aan de nummering en aan de kleur van de staarttips. Ook Thunderjets waren dan aanwezig. De vliegtuigen waren dan in alle uithoeken van de basis opgesteld en bij alarm kwamen letterlijk van alle kanten de jagers op de startbaan af om direkt op te stijgen vanuit de verschillende hoeken. Zonder te willen beweren dat de belangstelling voor de vliegerij nu minder is. was het aantal mensen dat vooral 's zomers bij het vliegveld stond, vele malen groter dan nu. Velen kwamen, fietsend in de omliggende bossen, op het lawaai af en waren dan meestal zeer verrast dat ze alles zo van dichtbij konden zien. Ik herinner me nog de consumptietent van Wijman waar naast de vele verfrissingen ook vele vliegtuigfoto's over de toonbank gingen. Vele duizenden hebben daar van nabij kunnen genieten van wat de Luchtmacht te bieden had en dat was niet gering. Bijna op diezelfde plaats was er voor de oorlog een groot restaurant, het zg. Soesterdal. Dat restaurant trok in die jaren duizenden bezoekers. Het was ook vaak het doel van schoolreisjes of andere groepen maar ook van het personeel van het vliegveld. Naast het terras was een Fokker toestel neergezet dat je kon bezichtigen en er was ook een tentoonstellings ruimte. Bovendien kon je daarvandaan ook een rondvlucht maken met een Fokker-verkeers vliegtuig. Evenals dat tegenwoordig gebeurt, kwamen er ook de nodige bezoekers van bases van andere NAVO- landen. Misschien is het interessant om een aantal vliegtuigtypes die in die jaren regelmatig op Soesterberg kwamen eens te noemen: gelukkig kan ik hier afgaan op notities die ik in die tijd zelf heb gemaakt. Vrij frequente bezoekers waren de volgende vliegtuigen: F-84 Thunderjet, Fokker S-ll, Hawker Seafury (o.a. van de MLD), Sikorsky S-51, Dassault Ouragan, Canberra, de Havilland Venom, Gloster Meteor NF.ll, Fairchild C-119, B-25 Mitchell, B-26 Invader, Convair Catalina, Fairey Firefly, Lockheed Harpoon, Gloster Javelin en Dassault Flamant en ooit was er ook een Gloster Meteor FR.9. een vrij onbekende versie die met camera's was uitgerust in de neus en gebruikt werd voor verkenningsvluchten. Tijdens de voorbereidingen van één van de naar mijn idee grootste en indrukwekkendste vliegshows ooit in Nederland gehouden t.g.v. het 40-jarig jubileum van de KLu bruiste de basis van aktiviteiten. Op 18 juli 1953 zou de vliegshow worden gegeven maar ruim vóór die dag waren vele deelnemers al aangekomen op de basis. Er werd druk geoefend door de diverse stuntteams zoals het Ruiten Vier team dat op Soesterberg was gestationeerd en eigenlijk was het dagenlang één Vampires tijdens het Vliegfeest in 1953 Coll. Top-Mulder

Spinner | 2008 | | pagina 23