I 40 jaar burning) Convair B-36 maakte een zeer indrukwekkende "pass". Verdere hoogtepunten waren de individuele shows van de Mystère en vooral de P-1067; ook de P2V Neptune, Supermarine Attacker en Skyraider waren te zien. Een slotdéfilé van niet minder dan 300 NAVO straalvliegtuigen vormde de afsluiting samen met een massale parachutesprong. De week daarna was er nog een grote expositie op het vliegveld met ook dagelijks nog diverse demonstraties. Toen in de loop van 1954 bekend werd dat er een USAF-squadron op Soesterberg gestationeerd zou worden kwam er toch wel een zekere opwinding onder ons. Naast het vele dat de basis ons al te bieden had, kwam nu ook nog de moderne F-86F Sabre en het idee dat we deze zeer moderne straaljager iedere dag zouden kunnen zien maakte ons erg enthousiast. Toen de 16e november eindelijk was aangebroken, waren dan ook heel veel mensen samengestroomd om de aankomst van het squadron te zien. Het lange wachten werd beloond en weldra was het Soesterbergse luchtruim vervuld van het toch weer specifieke geluid van de Sabres die, ieder na een prachtige "break", op de basis neerstreken. Met de landing van de laatste Sabre was voor Soesterberg weer een nieuw tijdperk begonnen. De komst van het 512th FDS betekende dat er ook weer de nodige andere vliegtuigtypes regelmatig kwamen, zoals de C-123 Providers en de C-119 Packets waarvan er soms wel meer dan acht tegelijk aanwezig waren. Later kwam ook de C-124 Globemaster nogal eens het squadron bevoorraden. Een zeer zeldzame verschijning was de B-45 Tornado die naar ik meen slechts éénmaal op Soesterberg is geweest. Een foto van dat bezoek heb ik nooit kunnen achterhalen. Ik heb wel zelf het vertrek van de B-45 gezien. Tot slot wilde ik nog een aantal vliegtuigtypes noemen waarvan sommige op Soesterberg Drukte op de rolbaan met verschillende typen straalvliegtuigen ca 1958 Coll. Top-Mulder gestationeerd zijn geweest, zoals de Fokker S-14, de Hawker Hunter de F-86K, de T-33 en uiteraard de F-100 Super Sabre en de F-102 Delta Dagger, en de volgende kisten die meer of minder frequent Soesterberg aandeden zoals de Grumman F7F Tigercat, Avro Canada CF100 Canuck, Supermarine Swift, Gloster Javelin, Grumman Albatross, Vickers Viking, English Electric Lightning, F-84F Thunderstreak (en -Flash), F-101 Voodoo, Avro Shackleton, Avro Lincoln, Blackburn Beverley, SAAB J-29 en als één van de hoogtepunten van het NAVO vliegfeest in 1958 de machtige Boeing B-52 die weliswaar niet geland is maar toch zeker genoemd moet worden bij deze opsomming evenals de Avro Vulcan en de Vickers Valiant Ook het stuntteam van de USAFE, de Skyblazers, met de F-100 Super Sabre maakte veel indruk. Met het verdwijnen van de laatste operationele Hunters en F-86K squadrons is het allemaal wat rustiger geworden. Voor de omwonenden een opluchting, voor de luchtvaartenthousiasten uit de regio minder leuk maar dank zij de aanwezigheid van het 32nd TFS is Soesterberg voor mij altijd dé basis gebleven. Juist door die aanwezigheid van het 32nd squadron kwamen er toch ook heel veel visitors die je niet zo gauw op andere vliegvelden zult aantreffen. Als we de "Brik" van Marinus van Meel uit 1913 vergelijken met de F-15 Eagle is er wel wat veranderd. Persoonlijk vind ik het erg fijn een kleine 10 jaar van de geschiedenis van de basis Soesterberg van zeer nabij te hebben meegemaakt en ik hoop dat dit vliegveld met z'n rijke historie nog vele goede jaren tegemoet mag gaan. P.S. Helaas komt er nu eind 2008 toch echt een eind aan het bestaan van de vliegbasis en zullen we het moeten doen met de immense hoeveelheid foto's die door enthousiaste spotters in al die jaren zijn gemaakt

Spinner | 2008 | | pagina 25