7 40 jaar Wat deden we tijdens deze vlucht zoal? Op het eerste deel van het uitgaande, westelijke traject vlogen we op 10.000 voet airways tot Brecon in Wales, onder controle van de burger lucht verkeersleiding. Dan verlieten we "controlled airspace" en gingen onder Britse militaire luchtverkeersleiding "operationeel", geleidelijk dalend naar 3000 voet op een WSW-koers naar het eerste keerpunt. Daar waren we volledig buiten zicht van land en, ten gevolge van de geringe vlieghoogte, buiten radarbereik en voice communicatie. Voor het bepalen van een (benaderde) plaats gebruikten we consol. De ontvangst was hier goed en de snijding van de positielijnen bijna loodrecht. Dat was niet zo verwonderlijk want het systeem was immers ontworpen als lange afstand navigatiemethode voor de Duitse U-boten op de oostelijke Atlantische oceaan. Vanaf dit keerpunt ten zuidwesten van Ierland voerde de tocht om de Noord naar Rockall (57.35 N/13.45 W). Een izegrimmige rots met. behalve ontzettend veel schreeuwende en poepende zeevogels een onbemande vuurtoren. Engelse mariniers schijnen er wel eens te landen en dan de rots te beklimmen. Echt iets voor Britten! Hiervandaan vlogen we, gissend in noordoostelijke Een rondje Engeland richting naar het volgende checkpoint op 60° NB. Daar werd dan koers oost bepaald en naar 8000 voet geklommen voor een stuk echte radar- navigatie. In een grote boog, van noord over oost naar zuid lagen de Far Oer, Shetlands en Orkneys, de N-Schotse kust en ten slotte de Hebriden om ons heen. Al die kusten zijn steil genoeg om redelijke radarecho's op maximale afstand te kunnen geven waaruit een plaats kan rollen. Na verloop van tijd kwam dan recht vooruit Fair Isle in zicht. Daarna weer dalen naar 2000 voet en op een zuidoostelijke koers de Noordzee op. Ons laatste keerpunt lag op 58 N en daarvandaan ging het in rechte lijn naar Valkenburg, met gedurende de laatste 200 mijl de radar bij. Vanuit het noorden de Nederlandse kust aanlopend werd je steeds weer verrast door een valse kustlijn op de AN-APS 20 die gevormd wordt door de scheepvaart in de ET-route, parallel aan de kust, maar 10 NM, buitengaats. Zéér valse plaatsbepaling dus! Tot slot een mooie pick-up door Valkenburg radar gevolgd door een geslaagde GCA landing en de lange NAVEX rond Engeland was ten einde. Zo'n vlucht had duidelijk gemaakt dat zolang de Neptune niet over elektronische navigatie hulpmiddelen beschikte, de APS-20 radar en het radiokompas onmisbare attributen waren voor het veilig en tijdig uitvoeren van de opdracht. Ook werd opnieuw duidelijk dat buiten zicht van land, visueel of met radar, de nauwkeurigheid van de plaatsbepaling boven dit deel van de Atlantische Oceaan sterk afhankelijk was van de mogelijkheden om consol te gebruiken, aangezien onze Neptunes (nog) niet over "echte" moderne systemen als doppler, traagheidsnavigatie dan wel andere elektronische hulpmiddelen voor de plaatsbepaling beschikten. We troostten ons met de wetenschap dat onze oefening tenslotte kunst zou baren. Voorwaarts mannen, oefenen maar en toon uw kunsten! 4- De Lockheed P2V-7B Neptune, '201', ca 1963. De 'B' is al wel overgeschilderd met

Spinner | 2008 | | pagina 27