RECENT VERSCHENEN European Military Aviation Scenes 40 jaar Willem Helfferich, European Military Aviation Scenes - in full colour - Part: The Nineties. Uitgegeven door de auteur, ISBN/EAN 978-90-809506-4-1; 144 bladzijden, 356 kleurenfoto's. ^7 Aviation Het laastste deel van een serie fotoboeken van de hand van Willem Helfferich is verschenen. Het eerste deel verscheen in 2005 en behandelde vliegtuigen uit de jaren zestig van de vorige eeuw. Het tweede deel behandelde de vliegtuigen uit de zeventigerjaren en verscheen in 2006 en het derde deel. dat de tachtiger jaren behandelde, verscheen vorig jaar. Voor dit nieuwe vierde deel, dat de jaren negentig behandelt heeft Willem Helfferich 326 kleuren foto's uitgezocht van militaire vliegtuigen door hem gefotografeerd in Europa tussen 1990 en 1999 van de landen België, Tsjecho-Slowakije. Frankrijk, Duitsland, Griekenland, Hongarije, Italië, Nederland, Noorwegen, Polen. Portugal, Sovjet Unie, Spanje, Verenigd Koninkrijk en Verenigde Staten. Het boek omvat evenals de eerdere delen 144 pagina's van zwaar, matglanzend 150 grams papier in het formaat 21 x 24 cm (staand). De omslag is van extra dik 300 grams papier en gelamineerd. De tekst is geheel in het Engels. Van de 144 bladzijden zijn er 36 aan Nederland gewijd. Op deze 36 pagina's wordt in 89 foto's een compleet beeld gegeven wat er in de jaren negentig zowel bij de KLu als de MLD vloog. Een aantal van de afgebeelde toestellen zijn inmiddels buiten dienst gesteld. Veel toestellen zijn in de lucht gefotografeerd in prachtige kleuren. Weliswaar gaan mijn gevoelens vooral uit naar het Nederlandse deel van het boek, maar ook de overige kleurenfoto's geven een prachtig overzicht van wat er in Europa vloog en vaak nog vliegt. Het is duidelijk dat, nadat de muur gevallen was, het oostblok ook voor luchtvaartenthousiasten open ging. Veel toestellen van onze voormalige vijanden zijn in dit deel opgenomen. Het boek met dit prachtige kleurenfotowerk is een 'must' voor de liefhebber. En samen met de eerste drie delen van dit kwartet heeft u een fantastisch en kleurrijk overzicht over veertig jaar luchtvaart in Europa, een overzicht van iets wat nooit meer terugkomt. European Military Aviation Scenes - in full colour - Part 4: The Nineties is verkrijgbaar in de gespecialiseerde luchtvaartboekhandel en de museumwinkel "De Brik", maar lezers van de Spinner kunnen het boek ook per post thuisgestuurd krijgen voor dezelfde prijs van Eur 29,00 door overmaking van dit bedrag op girorekening 21 57 711 t.n.v. W.F. Helfferich te Hilversum, onder vermelding van 'EMAS 4'. Daarbij is het wel belangrijk dat u bij de betaling uw adres duidelijk vermeldt. Hans Berfelo

Spinner | 2008 | | pagina 28