'100 JAAR VLIEGEN VOORBIJ' Een eeuw gemotoriseerde luchtvaart in Nederland 40 jaar Op 27 juni 2009 is het precies 100 jaar geleden dat voor de eerste keer een gemotoriseerd vliegtuig boven Nederlands grondgebied te zien was. Aviateur Charles de Lambert steeg destijds met zijn Wright Flyer op vanaf de heide bij Etten-Leur. De grote organisator en Financier was de directeur van een plaatselijke suikerfabriek, de heer S.C.J. Heerma van Voss. Dit bijzondere feit markeert het beginpunt van een eeuw Nederlandse luchtvaart, met talloze gedenkwaardige momenten, verhalen en feiten. De militaire autoriteiten toonden al snel belangstelling voor de luchtvaart. Helaas was er niet veel geld beschikbaar, maar toch kwam een "Luchtvaartafdeeling" van het leger tot stand. Vervolgens hoorde men in Nederland iedereen spreken over de ELTA, Fokker, Koolhoven, de "Uiver" en de "Snip". Later kwamen de Dakota en de Connie, maar ook de Gloster Meteor, de Thunderstreak en de Starfighter. En ga zo maar door. KLM. Martinair, Schreiner Airways, Transavia, de KLu en de MLD, maar ook vele andere bekende en onbekende namen van personen, bedrijven, organi saties, vliegtuigen, vliegvelden enz. vullen onze geschiedenis. We zijn er trots op. Wat gebeurde in 100 jaar? Hoe was de pioniersperiode, toen het vliegtuig nog slechts "vliegend tuig" was? Wat gebeurde er in de Eerste Wereldoorlog, toen Nederland neutraal kon blijven? Hoe realiseerde onze KLM de unieke, heroïsche vluchten in de 20-er en 30-er jaren? Waarom ontstonden de Koninklijke Luchtmacht en de Marine Luchtvaartdienst, hoe "maakten zij het" en zijn de militaire taken veranderd? Wanneer groeide en bloeide de sportvliegerij en de vliegtuigbouw? Wat was nodig om vliegvelden aan te leggen? Welke belangrijke rol hadden (en hebben) KNVvL, NLR, PNL en andere organisaties? Hoe verliep na de Tweede Wereldoorlog de explosieve groei in de bedrijfsluchtvaart en de verkeerslucht- vaart? Waarom ontstonden en vergingen chartermaatschappijen? Wie heeft de afgelopen 100 jaar ons luchtvaart erfgoed bewaard, resteert er eigenlijk nog wel wat en hoe is dit zichtbaar? Bij het terugblikken, kunnen vele vragen gesteld worden. 100 Jaar Vliegen Voorbij" vertelt in ruim 400 pagina's en met circa duizend illustraties de geschiedenis van de Nederlandse gemotoriseerde luchtvaart. Full colour druk, fors formaat. Geen encyclopedie, maar beschrijvingen, uitleg, verhalen en feiten, in concrete, deskundige stijl weergegeven. Met de bijgeleverde DVD komt 100 jaar gemotori seerde luchtvaart in Nederland opnieuw tot leven. Militaire Luchtvaart Museum Uiteraard ontbreekt in het boek niet een hoofdstuk over de geschiedenis van de luchtmacht. Het voordeel van de beperkte ruimte is, dat dit hoofdstuk een compacte samenvatting is van de gehele bestaansperiode, aangevuld met passend beeldmateriaal. In een ander hoofdstuk, over "Luchtvaarterfgoed", komen voorbeelden van resterend erfgoed aan bod. Het Militaire Luchtvaart Museum heeft graag gehoor gegeven aan de oproep om mee te werken aan de totstandkoming van het boek, vooral aan beide genoemde hoofdstukken. Met name de heer R.J. Heesterbeek van de afdeling Documentatie centrum van het MLM heeft zich hiervoor ingezet en fraai illustratiemateriaal opgezocht in het archief. 27 Het herdenkingsboek Wie nieuwsgierig is naar de antwoorden op deze en andere vragen kan gaan uitzien naar het komende herdenkings boek "100 Jaar Vliegen Voorbij", een uniek naslagwerk, dat veel lees- en kijkgenoegen biedt. Momenteel zijn acht auteurs, samen met de bekende luchtvaartpublicist Thijs Post ma, bezig dit boek te maken, onder auspiciën van het Nationaal Luchtvaart-Themapark Aviodrome en de Stichting 100 jaar Luchtvaart Nederland.

Spinner | 2008 | | pagina 29