Jacques A.C. Bartels 40 jaar Edward Vandegraaff overhandigt directeur MLM Jan Janssen het samurai-zwaard 17 juni 2008 Op 29 maart jl. overhandigde tijdens de Vriendendag de in Australië wonende Edward Vandegraaff een samurai-zwaard aan de directeur van het Militaire Luchtvaart Museum. Wie is eigenlijk deze Vandegraaff waarom schonk hij nu juist aan het MLM zijn oorlogstrofee en wat is zijn relatie tot de Nederlandse luchtvaart? Begin 2006 plaatste ik in het kader van mijn onderzoek naar de Vliegklas 1926 in het veteranenblad Checkpoint een oproep om met de nazaten van onder meer Farmentier in contact te komen. Wie schetste mijn verbazing toen ik een mailtje kreeg uit Australië van ene Edward Vandegraaff die mij op het spoor bracht van de familie van Parmentier. In hetzelfde mailtje schetste hij in het kort zijn levensloop waaruit onder meer bleek dat hij in 1936 opgekomen was op Soesterberg en later als BWK gevlogen had bij de KNILM, de KLM en tijdens de oorlogsjaren down under bij Nr. 18 en 19 Squadron. Ook al was ik bezig met andere vliegers, mijn belangstelling voor de verhalen van deze 'ouwe rot' was gewekt. Wij bleven dus mailen. Zo kreeg ik een steeds beter beeld van Edward Vandegraaff en wat hij allemaal had meegemaakt. Leendert van de Graaf kwam op 24 januari 1918 in Utrecht ter wereld. Zijn ouders hadden een kleine schoenlapperszaak. Leendert was op één na de jongste van het gezin dat in totaal vijf kinderen telde, twee dochters en drie zonen. Dankzij de inzet 7

Spinner | 2008 | | pagina 9