Twee soldaten en twee benen waren voldoende voor de eerste vlucht... Pol de Soeten 40 jaar Willem Hendrik Schukking Het was niet eens een zware klus, in 1908, om op de Vlasakkers een vliegtuig de Stompert op te krijgen. Twee geniesoldaten hoefden zich daarvoor niet extra in te spannen, net zo min als de piloot veel moeite hoefde te doen om van de heuvel af te vliegen: een aanloop was voldoende.... Daaraan herinnerde Chris Borra namens de Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Lucht vaart (KNVvL) maandagmiddag bij de onthulling van een monument op de Stompert, gevolgd door de presentatie van het door Wim Adriaansen geschreven boek 'Willem Hendrik Schukking. Een sprong in de wereld der aviatiek' in het Militaire Luchtvaart Museum. Het monument en het boek herinneren aan de eerste vlucht in Soesterberg, honderd jaar geleden. Op 28 juli 1908 maakte genieofficier Willem Hendrik Schukking als eerste boven Nederlandse bodem een vlucht met een door hem zelf gebouwd toestel zwaarder dan de lucht. 'Vlucht' is trouwens enigszins overdreven voor de luchtsprong van vijftien meter die hij maakte nadat hij zijn toestel van de speciaal hiervoor aangelegde smalspoorrails omhoog had gekregen. Ook de aan duiding 'toestel' doet meer vermoeden dan het in werkelijkheid was: volgens de bouwer zelf'voor een groot deel gepionierd, en (op Kamp van Zeist) ten dele vervaardigd uit onvoorbereid materiaal'. Het bestond uit bamboe, wilgentenen, ballonstof en pianosnaren... Borra stelde vast dat Schukking het honderd jaar geleden qua wet- en regelgeving heel gemakkelijk moet hebben gehad. 'Zijn vliegtuig was zeker niet gecertificeerd, niet gekeurd. Het had geen Bewijs van Luchtwaardigheid en geen PH-registratie. Schukking zelf bezat geen bewijs van bevoegdheid (de ambtelijke term voor een vliegbrevet) en hij was 9

Spinner | 2008 | | pagina 11