40 jaar Het zweeftoestel gereed om af te dalen c.q. op te stijgen, met ligging in het midden luitenant Schukking niet vliegmedisch gekeurd. Het terrein waarvan hij opsteeg was geen als luchtvaartterrein aangewezen terrein en voldeed aan geen enkele van de daaraan later gestelde eisen'. Pioniers op elk terrein, maar zeker op het terrein van de luchtvaart verdienen grote bewondering. 'Als zij niet geprobeerd hadden wat anderen voor onzin of voor onmogelijk hielden, dan bewogen wij ons nu nog te voet of te paard voort', aldus Borra. Hij wees erop dat veel van de genodigden en belang stellenden meer dan een dagreis nodig zouden heb ben gehad om bij de onthulling en boekpresentatie in Soesterberg aanwezig te zijn. De onthulling van de herinneringsplakette door achterkleinkinderen van Willem Hendrik Schukking Foto Pol de Soeten Herdenkingsgroet De onthulling van het monument, niet ver van de plek waar Schukking destijds opsteeg (en dus ook niet ver van de plek waar hij vijftien meter verder op landde...) gebeurde door vijf achterkleinkinderen van de in 1967 overleden luchtvaartpionier. Zij trokken de vlag van de KNVvL weg, waardoor het monument zichtbaar werd: een eenvoudige steen met daarop een metalen plaat met tekst. Na de ont hulling bracht een Cougar helikopter op een zeer bijzondere manier een herdenkingsgroet door manoeuvres uit te voeren die het best met een bui ging vergeleken kunnen worden. Na de toespraak van Chris Borra namens de KNVvL kwam ook Wim Adriaansen als auteur van het boek aan het woord. Hij vertelde over de inhoud van het boek en reikte het eerste exemplaar uit aan Jet van Oordt-Schukking, de jongste dochter van Schukking, en aan Lia Copijn-Schukking, die het familiearchief beheert. Namens de familie sprak een kleindochter van Schukking een dankwoord voor zowel de totstand koming van het monument als de presentatie van het boek. Hoewel zijn kleinkinderen hem in 1966 op zijn 80e verjaardag onder meer over de eerste zweefvlucht/sprong toezongen, was dit feit niet bij haar blijven hangen. Veel meer indruk maakte zijn indrukwekkende bibliotheek. 'Het leukste voor mij van deze viering is om me te realiseren dat mijn oude opa ook een jonge man is geweest die idealen had en een vooruitziende blik, en daarom deze stui terende sprongen op de Stompert heeft gemaakt'. 10

Spinner | 2008 | | pagina 12