DE GLOSTER METEOR JL lilklV 9 O De eerste standaard-dagjager voor de Nederlandse Luchtverdediging Marcel Coenen en Nico Geldhof Méér nog dan de eerste Meteors in de F.4-uitvoering werd met de Meteor F.8 onderscheppingsjagers in de periode 1950-1958 het fundament voor een moderne en krachtige Nederlandse luchtmacht gelegd. De luchtverdedigingstaak, waarvoor deze Meteor-variant als standaardstraaljager binnen NAVO- verband een belangrijke rol kreeg toebedeeld, bracht voor onze luchtmacht in die tijd tevens alle mogelijkheden en perikelen op het gebied van de internationale samenwerking met zich mee. Ook voor de nationale vliegtuigindustrie was de introductie van de Meteor F.8 een belangrijke mijlpaal in de naoorlogse geschiedenis. Grootschalige licentiebouw van deze straaljager maakte het mogelijk, dat in ons land een moderne en zelfscheppende vliegtuigbouw kon ontstaan, die daarna een klinkende internationale reputatie kon opbouwen. Gloster's meest verkochte Meteor-versie In 1947 werd de positie van Gloster Aircraft Ltd. als producent van 's werelds beste en snelste jachtvlieg tuigen met straalaandrijving aangetast door de komst van enige nieuwe en veelbelovende typen straaljagers. Dit waren zonder uitzondering toestel len voorzien van pijlvleugels, waarmee voor die tijd fantastische snelheidsprestaties konden worden bereikt. Met name de introductie van de North American F-86 Sabre en de toen onverwachte en nooit vermoede topprestaties van de Russische MiG- 15 jager vormden voor Gloster duidelijke aanwijzin gen, dat de dagen van de Meteor F.4 waren geteld. Besloten werd om deze bestseller op korte termijn te moderniseren, waarbij recent opgedane ervarin-

Spinner | 2008 | | pagina 13