40 jaar proces te zijn gewikkeld, weer enige nieuwe vlieg tuigtypen op stapel staan. De toen nog in Amster dam-Noord gevestigde fabriek kon zich met name door de uitvoering van ombouw- en reparatie opdrachten redelijk draaiend houden. De tweede belangrijke factor, welke Meteor-licentiebouw toen tertijd tot een vrijwel onuitvoerbare zaak maakte, was de uiteindelijke kostprijs welke voor een vrij kleinschalige productie van hoogstens 150 Meteors moest worden betaald. Ondanks deze weinig hoopvolle omstandigheden waren er niettemin ook enkele gunstige perspectie ven om het risico van een licentiebouw in Nederland te wagen. Allereerst gaven de na de oorlog in gang gezette initiatieven om Fokker-Amsterdam, 'Aviolanda'-Papendrecht en 'De Schelde' in Dordrecht tot één Nederlandse vliegtuigindustrie te fuseren een goede hoop op resultaat. Bovendien zouden de nieuwbouwplannen van Fokker voor een fabrieks complex op Schiphol voldoende ruimte bieden om grote series vliegtuigen te kunnen assembleren. Juist deze hoopvolle perspectieven gaven de toen malige Nederlandse regering steun om de licentie bouwplannen te starten. De N.V. Verenigde Nederlandse Vliegtuigfabriek Fokker i.o. (in oprich ting) ontving opdracht om hiertoe de eerste voorbe reidingen te treffen. Als eerste stap in dit proces sloot Fokker in juli 1948 met Gloster een contract af. waarbij de fabriek zich verzekerde van de licen tierechten op de Meteor F.4 en volgende Meteor-uit- voeringen, waaronder ook de T.Mk.7 dual-trainer- versie. Prins Bernhard was bij deze contractonderte kening in Hucclecote aanwezig en maakte en pas sant dankbaar van de gelegenheid gebruik om zijn eerste vlucht in een straalvliegtuig te maken. Met Gloster's fabrieksvlieger Bill Waterton maakte hij toen een korte vlucht met de T.Mk.7 demonstratie- Meteor G-AKPK. De eerste Nederlands Meteors 4, hier nog vóór de aflevering, in Hucclecote De aanvankelijk voorgestelde productie van 100 Meteor F.4's in Nederland is door allerlei oorzaken nooit van de grond gekomen. De te hoge aanloop kosten en de extreem lange levertijden waren hier voor de voornaamste redenen. Bovendien bezorgde de komst van de Meteor F.8 met zijn betere presta ties al snel het inzicht, dat de opbouw van de lucht macht voor de komende jaren allerminst gebaat was met een grootscheepse introductie van de ver ouderde F.4. Alras bleek, dat niet alleen in Nederland dit dilemma een rol bij de luchtmacht- opbouw speelde, maar dat ook onze zuiderburen zich voor een soortgelijke problematiek gesteld zagen. Na een eerste bestelling voor 48 Meteor F.4's werd ook in België de licentiebouw van deze straal jager bij Avions Fairey in overweging genomen. Ook de Belgische luchtmachtstaf gaf op dat moment de voorkeur aan aanschaffing van de snellere F.8 voor de jachteskaders. Het lag daarom voor de hand om in Benelux-verband de nationale plannen en be hoeften nader te preciseren en vooral te combineren! 13

Spinner | 2008 | | pagina 15