40 jaar Dank zij o.a. voortvarende acties van de toenmalige Staatssecretaris van Oorlog mr W.H. Fockema Andreae kon Nederland ten aanzien van een gemeenschappelijke aanschaffing van de Meteor F.8 met de Belgen snel tot zaken komen. Op 21 juli 1949 kon de Staatssecretaris tijdens de 30-jarige jubileumviering van Fokker als zelfstandige vlieg tuigproducent een door de regering ondertekend contract voor de levering van 300 Meteor F.8 jacht vliegtuigen bij wijze van verjaardagscadeau over handigen. Volgens dit contract zou Fokker als Serieproductie en aflevering zouden in onderling overleg tot stand komen, zodat beide luchtmachten tegelijkertijd met voldoende aantallen F.8'en de gevechtskracht van hun luchtverdediging binnen de NAVO konden opbouwen. Begin 1951 ontving Fokker van onze zuiderburen een vervolgopdracht voor de levering van nog eens 30 F.8-toestellen in onderdelen. De assemblage hiervan werd aan Avions Fairey te Gosselies opgedragen, welke in dit geval als onderaannemer van de Glosterfabriek fun geerde. Op deze wijze kon de bestaande licentie hoofdaannemer verantwoordelijk zijn voor assem blage en aflevering van deze straaljagers. De Fabrique Nationale te Herstal nabij Luik zou de licentieproductie van de benodigde Derwent straal motoren verzorgen. Bestellingen van instrumenten, elektrische apparatuur en de benodigde landingsge stellen werden bij de Air Equipment Section van het Britse Air Ministry geplaatst. Ten slotte zou de Glosterfabriek met de nodige componentenleveran ties en kennisoverdracht de aanloopfabricage bege leiden. Voor de thans Koninklijke Fokker-fabriek was deze Meteor-opdracht de grootste vliegtuigor der uit haar 30-jarig bestaan! De fabriek zou binnen vier jaar 155 Meteor F.8 vliegtuigen aan de Nederlandse luchtmacht leveren, terwijl de reste rende 145 machines voor de Belgen waren bestemd. overeenkomst, waarbij Fokker uitsluitend de pro ductierechten voor de Benelux had ontvangen, gehandhaafd blijven. Dank zij deze nieuwe assem blagelijn te Gosselies kon de Belgische luchtmacht het opbouwtempo van haar luchtverdedigings squadrons aanmerkelijk versnellen. Licentieproductie in Nederland Voor Fokker betekende de uitvoering van de Meteor- bestelling een enorme uitdaging. De fabriek had aan de Papaverweg in Amsterdam-Noord eigenlijk nauwelijks ruimte om een grote productielijn van voldoende capaciteit op te zetten, teneinde de Meteors in het verlangde leveringstempo samen te bouwen en aan het op Schiphol gevestigde vliegbe- 14

Spinner | 2008 | | pagina 16