40 jaar De 91-19 van 326 Sqn op een Belgische vliegbasis drijf af te kunnen leveren. Gelukkig werd in novem ber 1948 met de bouw van het nieuwe fabriekscom plex op Schiphol begonnen. Een geleidelijke verhui zing van de Meteor-assemblage naar de nieuwe loca tie werd in de productieplanning opgenomen, maar zou - hoe goed voorbereid dan ook - altijd beslom meringen en vooral tijdverlies met zich meebren gen. Gelukkig gaf de Glosterfabriek alle mogelijke hulp. zodat al in het eerste, als voorbereidingsfase gedachte productiejaar, de eerste toestellen konden worden opgeleverd. Juist vanwege deze componen ten- en onderdelenleverantie uit Hucclecote kon Fokker zich in deze belangrijke beginfase beperken tot het verkrijgen van de nodige assemblage-erva ring. Intussen kon de eigen productie van onderde len in gang worden gezet en kon ook alle aandacht worden gegeven aan de werving en opleiding van nieuw personeel. Fokkers belangrijkste toeleverancier was 'Aviolanda' in Papendrecht. Dit in 1927 opgerichte bedrijf had reeds in de vooroorlogse jaren bij de uitvoering van diverse marinebestellingen grote ervaring in de bouw van geheel metalen vliegboten opgedaan. Ook dit bedrijf maakte direct na de oorlog een moeilijke periode door, waarin het o.a. door de bouw van trailerbussen voor de spoorwegen zich staande kon houden. De Meteor-bouw was daarom voor het voortbestaan van deze firma van doorslaggevende betekenis. Circa 45% van de totale vliegtuigbouw werd door 'Aviolanda' verwerkt. Alle rompvoorstuk ken inclusief cockpit en neuswiel, de staartvlakken en buitenvleugels werden aan Fokker geleverd, nadat al in 1949 begonnen was met de vervaardi ging van de hiertoe benodigde mallen en gereed schappen. Dank zij ook nu weer de toelevering van uit Engeland afkomstige delen, kon de eerste serie componenten al in mei 1950 naar Schiphol worden verzonden. In januari 1951 kon de fabriek de eerste geheel zelf vervaardigde componenten afleveren. Daarna kon het productietempo vrijwel moeiteloos gehandhaafd blijven, totdat begin 1954 de onderde- lenfabricage in Papendrecht beëindigd werd. De eerste door Fokker geassembleerde licentie- Meteor F.8 kwam in de eerste week van juni 1950 gereed. Deze voor België bestemde machine (c/n 6315) werd ingevlogen door fabrieksvlieger Gerben Sonderman en op 4 juli daaropvolgend bedrijfsge- reed gemeld. De eerste voor de Legerluchtmacht Nederland bestelde F.8 was de elfde productie machine (c/n 6325). De officiële overdracht van deze als 1-101 geregistreerde machine vond op 17 oktober 1950 plaats. De toenmalige minister van oorlog mr H.L. 's Jacobs ondertekende bij deze gele genheid in de gedeeltelijk voltooide nieuwe Fokkerfabriek op Schiphol het overnameprotocol. De Meteors werden op dat moment nog steeds aan de Papaverweg geassembleerd. In de loop van 1951 werd de productielijn gaandeweg naar het nieuwe 15

Spinner | 2008 | | pagina 17