40 jaar Een krantenfoto van het vliegfeest op 18 juli 1953: Majoor Wansink vliegt 'upside down foto via Piet Mulder Het Ruiten-4 team, met v.l.n.r. Majoor Wansink, luitenant Tiel, luitenant Heijnen en sergeant Jansen werk om het toestel voor aanvallen op gronddoelen om te bouwen. Deze versie heeft evenwel geen enke le order opgeleverd. Voor de toen in oprichting zijn de tactische luchtmachten binnen de NAVO werd de Republic F-84E/G Thunderjet als standaardvlieg tuig aangewezen. Honderden exemplaren van dit toestel werden als Amerikaanse defensiehulp aan de Nederlandse, Belgische en Franse luchtmacht geschonken. Dat de Meteors ondanks hun inferieu re prestaties nog zo lang in het Commando Luchtverdediging hebben dienst gedaan, was voor namelijk te wijten aan de vertraagde introductie van de Hawker Hunter. Deze Britse onderschep pingsjager met pijlvleugel vertoonde aanvankelijk nog al enige kinderziekten, waardoor de licentie productie pas in de loop van 1954 aan Fokker kon worden toevertrouwd. Op 29 mei 1955 leverde de fabriek de eerste vier Hunter F.Mk.4 jagers af en kwam hiermee voor de Meteors type F.8 het einde van hun operationele diensttijd bij de KLu in zicht. Operationele acties Al in het begin van de jaren '50 werden de Nederlandse Meteor F.8-squadrons bij grote interna tionale luchtverdedigingsoefeningen ingezet. Zo speelden zij een rol bij de oefening 'Ombrelle', welke van 23 tot en met 25 mei 1951 boven een deel van West-Europa werd gehouden. Behalve de inzet van strategische bommenwerpers werd nu voor de eerste keer ook de tactische luchtmacht ten tonele gevoerd. Vanaf GilzeRijen opereerden twee Neder landse en een Deens Meteor-squadron om de indrin gers te lijf te gaan. Volgens het scenario zou de vij and zonder voorafgaande oorlogsverklaring uit het oosten aanvallen en kans zien om tot de Rijn door te dringen. Zowel tactische als luchtverdediging squadrons moesten verdere penetratie verijdelen. In de herfst van hetzelfde jaar vormde de driedaagse oefening 'Cirrus' wederom een prachtige oefengele genheid voor onze Meteor-squadrons. Deze oefenin gen werden steeds omvangrijker, zodat in de zomer van 1953 tijdens 'Exercise Coronet' zelfs 1800 mili taire vliegtuigen van de Westerse Alliantie betrok ken waren. Toen al bleek de Meteor F.8 kansloos te zijn tegen de veel snellere Sabre straaljagers van de Canadezen en de Britse Canberra straalbommen- werpers. Met beide 'potten' volop open moest de 'Meteor-driver' dan tot zijn smart constateren, dat de pijlvleugels voor hem een onbereikbare prooi 17

Spinner | 2008 | | pagina 19