40 jaar Een luchtopname van een Meteor van 322 Sqn, de 3W-3. De mooie lijn van het toestel komt hier goed uit foto AA. van Wijk Meteor-demonstraties Gezien de goede kunstvliegeigenschappen van de Meteor, werden al vrij snel na de introductie van de F.4's overal in den lande demonstraties met de toen nieuwe aanwinsten gegeven. Meestal bleef dit beperkt tot formatievliegen met drie of vier Meteors. Toen de F.8 zich nog beter voor dergelijke aerobatics bleek te lenen dan de voorgaande versie, ontstond bij 327 Squadron het plan tot vorming van een speciaal demoteam. Voor zover bekend werd in oktober 1951 met het formeren van dit team op Soesterberg gestart. Onder leiding van squadroncommandant majoor-vlieger J.B.J. Wansink ontstond toen het 'Ruiten Vier'-Meteor-demoteam. Tijdens de internationale vliegdemonstraties t.g.v. het 40-jarig jubileum van de Militaire luchtvaart op Soesterberg vertoonde 'Ruiten Vier' voor het eerst de z.g. Indian rope trick. Teamleider Wansink vloog daarbij op zijn rug, terwijl de drie volgvliegers (eltn. W.J.P. Heijnen en H.E. Thiel alsmede sgt. vlgr. P. Jansen) hun Meteor normaal vlogen. Deze in strakke formatie gevlogen demo was nog nooit eer der vertoond en oogstte op die jubileumdag van 18 juli 1953 dan ook alom bewondering. Tijdens het in augustus daaropvolgende 'Nationaal Concours Stuntvliegen' werden de prestaties van 'Ruiten Vier' onbetwistbaar als de beste beoordeeld. Wegens over plaatsing van twee vliegers moest Wansinks 'Ruiten Vier' kort daarna worden opgeheven. Hetgeen niet wil zeggen, dat nu plotseling een eind aan het demonstratievliegen bij de KLu was gekomen! Op 11 juni 1955 was het een uit 328-vliegers samengesteld Meteor-team, dat op de R.A.F. Association Air Pageant te Sydenham een wervelende show ten beste gaf. Oud-'Ruiten Vier' sgt.vlgr. P.Jansen gaf daarna een ingelast programma solostunten ten beste, dat algemeen als het hoogtepunt van deze luchtparade werd geroemd! Verder zij nog vermeld, dat ook 328 Squadron op Soesterberg een stunt team onder de benaming 'The Jet Pipes' formeerde. waarover helaas geen nadere gegevens bekend zijn. Tenslotte was ook op de Jacht Vlieg School (later JVO) op Twenthe een demoteam, dat eigenlijk pas na de overplaatsing naar Woensdrecht in 1956 een goed gestructureerde formatie werd. Dit 'Whiskyteam', waarvan de naam ontleend werd aan de radio-roepnaam van de JVO, trad in september 1956 voor het eerst op. Teamleider van deze Meteor F.8-formatie was FI.Lt. G. Wilson, die als R.A.F.-advi- seur aan de JVO was verbonden. Na zijn vertrek werd op 4 januari 1958 de leiding overgenomen door de kapitein-vlieger Wierickx. Begin 1959 vroeg dit demoteam, nu uitgerust met vier Lockheed T-33A 'T-birds', landelijke bekendheid als 'Whisky Four'. Squadron codes kleuren Net zoals bij de Meteors F.Mk.4 werden de Meteors F.Mk.8, binnen het kader van de West Europese Defensiegemeenschap, voorzien van squadronnum mers en de daarbij behorende cijfer/letter codes en kleuren. De I-registraties en, indien aanwezig, de RAF-serial-numbers werden onder de kleine rood- wit-blauwe finflash op de staart aangebracht. In Nato-verband verdwenen de squadroncodes en -kleu ren eind vijftiger jaren weer van de vliegtuigen. De Gloster Meteors waren toen al buiten dienst gesteld. Tot 1959 waren de met Meteors uitgeruste squa drons van onze luchtmacht voorzien van navolgen de codes: Squadron No. Code Kleur Opmerkingen 322 3W blauw 323 Y9 blauw 324 3P oranje 325 4R geel 326 91 rood 327 7E rood 328 8S oranje Soms ook S8 19

Spinner | 2008 | | pagina 21