40 jaar Vanaf de tweede wereldoorlog hebben Oost en West als kemphanen tegenover elkaar gestaan en zijn er diverse confrontaties geweest die zouden hebben kunnen leiden tot gewapende conflicten met even tuele nucleaire aanvallen. Enkele dieptepunten waren b.v. in 1948 de Berlijnse luchtbrug toen de Sovjet Unie Berlijn afsloot voor alle transporten over land vanuit het westen; de inval van de Warschaupact landen in Hongarije in 1956; de Praagse lente van 1968 en het neerslaan daarvan. Ten behoeve van de ontwikkeling van de Vulcan werd de AVRO 707C gebouwd Maar ook aan de andere kant van de wereld ston den Oost en West vijandig tegenover elkaar; ik memoreer hierbij aan de Cubaanse crisis. De Engelsen willen deze periode niet ongemerkt voor bij laten gaan en willen vooral de jongeren een beeld geven hoe vijandig deze machtsblokken in de tweede helft van de twintigste eeuw tegenover elkaar stonden. In de nieuwe hal is een permanente expositie neer gezet waarin uiteraard de Royal Air Force zeer domi nant aanwezig is. Bij binnenkomst wordt de aan dacht al direct getrokken door de drie V-Bombers, de Vulcan, de Valiant en de Victor. Deze bommen werpers, samen met Amerikaans materieel, hebben een belangrijke rol gespeeld in het bewaren van het evenwicht tussen Oost en West. Ook de collectie jachtvliegtuigen is bijna geheel van Engelse origine, zoals de Meteor NF.14, de Hawker Hunter, de Lightning F.l alsook twee niet Engelse vliegtuigen maar die wel bij de RAF hebben gevlogen. Dat zijn de Canadair Sabre en de McDonnell Phantom FG.l. Tegenhangers van Russische zijde zijn een Poolse Lim-2 (MiG-15bis) en een MiG-21. Transport toestel len die hier in de hal staan opgesteld zijn een Avro York, die doet denken aan de Berlijnse luchtbrug en een Handley Page Hastings. Uiteraard staan naast voornoemde vliegtuigen nog andere toestellen, maar ook de raketten uit die periode hebben een plaatsje gekregen. Ik noem hier de Bristol Bloodhound, de Douglas Thor en de Lockheed Polaris. Sinds de opening van deze 'National Cold TEST PLIGHT De BAC TSR.2, die alle Engelse bommenwerpers zou vervangen War Exhibition' in februari van 2007 heeft het museum al een totaal van 375.000 bezoekers ont vangen. Het totale museum beslaat vijf grote hallen. Een bijzonder interessante hal is die van de test vluchten, waarin ondergebracht is de 'Research 8i Development Collection'. Vele onderzoekstoestellen, waarvan er meestal maar een of twee zijn gebouwd, worden in deze hal tentoongesteld. Eén van de test vliegtuigen, de AVRO 707C die de aërodynamische prestaties van de Vulcan moest onderzoeken, staat hier. De British Aircraft Corporation TSR.2, die 25

Spinner | 2008 | | pagina 27