Verbouwing van het theehuis in de winter van 1937-1938 Bron: Gemeentearchief Soest De overblijfselen van een Pander EC op het buitenterrein van het museum Bron: Gemeentearchief Soest Dit museum werd op 8 april 1936 door de burge meester van Soest, G. Deketh, geopend.13 In de pers werd geschreven dat de tentoonstelling "meer is dan een bezienswaardigheid; het is een leerzame en nuttige expositie, waar men niet spoedig uitge keken raakt."14 Het museum bestond uit een ten toonstellingshal en een buitenterrein. De hal was ingericht met een aantal stands, waar verschillende ondernemingen en instanties, die werkzaam waren binnen de luchtvaart, zich presenteerden.15 Fokker had als eerste bedrijf zijn intrek genomen in deze hal. De vliegtuigbouwer toonde er onder andere modellen van de C.X. C.XIW, T.IV, F.XXXVl en de D.XXI. Tevens had Shell er een stand inge richt. Deze had de vorm had van een schelp en liet zien wat voor bedrijfstoffen er uit aardolie werden gewonnen.16 Verder namen organisaties als de KLM, de PTT, de gemeente Soest, de Nationale Luchtvaartschool17 en de International Aero Press een informatiestand voor hun rekening.18 Op het buitenterrein waren verschillende objecten opgesteld, zoals de Fokker FXIV -3m "Watersnip",19 een vroeger vrachtvliegtuig van de KLM.20 Deze had een volledig ingerichte kajuit en stuurhut. Dit toestel stond in de folder van de tentoonstelling als volgt aangeprezen: "Het destijds zo bekende drie- motorige verkeersvliegtuig der KLM, dat na tal van landen en wereldzeeën te zijn overgevlogen thans op het tentoonstelling terrein is neergestreken en daar van een welverdiende rust geniet." Hiermee had Couturier een mooie verkooptruc bedacht voor [een toestel dat alleen boven Schiphol en omgeving [had gevlogen.21 De Fokker F.XIV-3m wordt opgetuigd voor de tentoonstelling Bron: Dik Top, Soesterberg 80 jaar Militaire Luchtvaart, Alphen aan den Rijn 1993, p. 66 maken. Zo nam hij in het midden van de jaren '30 het initiatief tot de oprichting van een klein museum met een permanente tentoonstelling over de luchtvaart.

Spinner | 2009 | | pagina 11