Het theehuis na de verbouwing van 1937-1938 Bron: Dhr. B. van Soeren, Soesterberg Naast deze machine werden er een Fokker C.V ver kenner en een Fokker C.V W22 drijvervliegtuig geëx poseerd. Het drijvervliegtuig rustte met zijn drijvers op de grond en was geheel ontdaan van zijn bekle ding en roeren waardoor de constructie kon worden aanschouwd.23 Het vierde object dat getoond werd waren de overblijfselen van een Pander EC.24 De tentoonstelling in Theehuis Soesterdal was in eerste aanleg een volledig particulier initiatief.25 Marinus Couturier had de drie Fokkervliegtuigen in zijn expositie voor een bedrag van 835 gulden kunnen overnemen26. Die drie toestellen met de hal vormden de basis voor een permanente tentoonstel ling, waarmee het eerste Nederlandse luchtvaart museum letterlijk een feit werd.27 Met het oog op de viering van het zilveren jubi leum van de Luchtvaart Afdeeling (LVA) in juli 193828, werden het theehuis en het museum in de winter van 1937-1938 ingrijpend verbouwd en gemoderniseerd. Of zoals Het Vliegveld in mei 1938 schrijft: M|...] de oorspronkelijke expositie heeft een metamorphose ondergaan. Niet alleen is ze in een fleurige nieuwe jurk gestoken, maar ook de freule zeifis aanmerkelijk verjongd en weer frischblo- zend te voorschijn gekomen".29 De tentoonstelling was vanaf nu niet langer een particulier initia tief maar een Naamloze Vennootschap (NV). Het museum vormde een geheel zelfstandig lichaam onder beschermheerschap van de Koninklijke Nederlandse Vereeniging voor Luchtvaart (K.N.V.v.L.).30 In overleg met deze vereniging werden de verbouwing en modernisering aangepakt. Couturier liet het puntdak van het theehuis camoufleren met een rechthoekige facade. Het ver nieuwde terras werd voorzien van een grote luifel, de hanenbalken in de tentoonstellingshal werden netjes afgewerkt en er werd meer licht in de zaal gemonteerd.31 Daarnaast verfraaide Couturier de tentoonstelling en breidde deze uit met onder meer de romp van een Fokker B.IV, een vliegboot. Verder werd een aan tal internationale stands toegevoegd, zoals die van Lufthansa en Air France32 en kregen verschillende inzendingen een nieuw jasje. Zo maakte Fokker van de gelegenheid gebruik modellen van zijn nieuw ste vliegtuigtypen te laten zien en de KLM besloot een groot aantal nieuwe foto's van haar fotodienst te exposeren.33 Ook stond zij de lichtroutekaart, die op de wereldtentoonstelling te Brussel in 1935 zoveel aandacht had getrokken, af voor de exposi tie.34 De belangrijkste aanwinst echter vormde een gaskelder, die in de tuin werd ingericht.35 Hier kon den de bezoekers inzicht krijgen in de voorzienin gen die voor de Luchtbescherming nodig werden geacht. De heropening van het museum vond plaats door de burgemeester van Soest, mr. W.A.J. Visser.36 De permanente luchtvaarttentoonstelling van Couturier was niet alleen ter vermaak van het publiek, maar diende nu ook een goed doel. Een gedeelte van de inkomsten ging namelijk naar het Nationaal Luchtvaart Fonds,37 dat was voortge komen uit de euforie rond de kerstvlucht van de 'Pelikaan' van de KLM in 1933. Na die vlucht was 10 - ■-L ■-

Spinner | 2009 | | pagina 12