het zogeheten Pelikaan Comité opgericht38, dat zich ten doel stelde de Nederlandse luchtvaart te bevorderen en te steunen. Dit comité stond onder leiding van Generaal b.d. C.J. Snijders, H. Walaardt Sacré en Jhr. Mr. P.O.H. Gevaerts van Simonshaven en nam al spoedig de naam Nationaal Luchtvaart Fonds aan.39 Het trachtte op uiteenlopende manie ren geld bij elkaar te brengen om de verdere ont wikkeling van de luchtvaart te stimuleren.40 Activiteiten in en rondom 'Soesterdal' In augustus 1936 werd op de vlieghei de eerste Jeugdluchtvaartdag gehouden. Uit alle delen van het land kwamen jongeren naar Soesterberg om dit evenement bij te wonen. Hierna volgden al snel andere publiekstrekkers. Zo werd er in september van dat jaar door Couturier een schaalmodellen- wedstrijd uitgeschreven. Deze wedstrijd was zo'n groot succes dat besloten werd dit evenement het jaar daarop te herhalen en de bekroonde modellen op te nemen in de tentoonstelling.41 Op Tweede Pinksterdag 1937 bereikte het museum een record qua bezoekersaantallen. Uit het hele land kwamen mensen naar Soesterberg om de tentoonstelling van Couturier te bezichtigen 42 Zowel het museum als de evenementen die Couturier organiseerde, droegen ertoe bij dat er steeds meer bedrijvigheid ontstond rondom het theehuis. Hoogtepunten vormden daarbij onder meer de viering van het 25-jarig bestaan van de Luchtvaartafdeeling (LVA) in 1938 en die van het 40-jarig regeringsjubileum van Koningin Wilhelmina in september van dat zelfde jaar. 'Soesterdal' speelde een belangrijke rol in de festiviteiten. Tijdens de viering van het jubileum van de LVA op 2 juli 1938 namen de hoogwaardigheidsbekleders tijdens een parade voor Soesterdal het defilié af van de militairen van de Luchtvaartafdeeling.43 Bij de viering van het 40-jarig regeringsjubileum van Koningin Wilhelmina werd bij het restaurant een zuiltje onthuld dat was gemaakt door de schooljeugd van Soesterberg en de firma Lensink.44 Veel belangstelling Het theehuis en het museum liepen erg goed, er kwamen bussen vol met mensen uit heel Nederland om de tentoonstelling en de vliegactiviteiten op de vlieghei te bewonderen. In 1938 maakte Couturier bekend dat hij in het voorgaande jaar 55.000 bezoe kers had mogen verwelkomen in zijn luchtvaartmu seum.45 Deze mensen kwamen voornamelijk in de lente- en zomermaanden. In de wintermaanden was het rustig rondom het theehuis.46 Het roemloze einde van 'Theehuis Soesterdal' Het ging Marinus Couturier enkele jaren voor de wind. De oplopende internationale spanningen Jongens van de Utrechtse Club voor Modelbouw die deelnamen aan de Jeugdluchtvaartdag van 193 6 Bron: Dik Top, Soesterberg van toen en nu, Alphen aan den Rijn 1990, p. 238 11

Spinner | 2009 | | pagina 13