Kapitein vlieger waarnemer J.P. van Helsdingen en de Brewster-afdeling 2-V1.G.V door Theo de Jongh 7 Bij het Cradle of Aviation Museum (CAM) op Long Island, New York, is kortgeleden de aldaar gebouwde replica van de Brewster Buffalo aan het MLM overgedragen. Het toestel is geschilderd in de kleuren van sergeant-vlieger G.M. Bruggink van de Militaire Luchtvaart (ML) van het Koninklijk Nederlandsch- Indisch Leger (KNIL). Op 8 december 1941, de dag van de oorlogsverklaring aan Japan, waren er minder dan 60 Brewsters voor de ML-KNIL beschikbaar. Enkele afdelingen van de ML werden met deze toestellen uitgerust. Een van die afdelingen was de Tweede Afdeling van de Vijfde Vliegtuiggroep (2-V1.G.V) waarvan Bruggink deel uitmaakte. Een relaas over de inzet van 2-V1.G.V, de Brewster Buffalo en de mensen die er in vlogen. Daarbij vooral de schijnwerpers op de kapitein vlieger-waarnemer J.P. van Helsdingen, commandant 2-V1.G.V. Jaap van Helsdingen op de KMA 1930-1931). Naar alle waarschijnlijkheid is Jaap, voorste rij uiterst links, met zijn collega naast hem, hier ouderejaars. De eerstejaars cadetten dragen allen een hoofddeksel Bron: Archief De Jongh Zijn jeugd Jacob Pieter van Helsdingen werd geboren op 7 maart 1907 te Soerabaja.1 Het gezin verhuisde naar Bandoeng toen Jaap een jaar of twaalf was. Enkele jaren na die verhuizing ontsnapte Jaap door louter toeval aan de dood. Op zekere dag had hij namelijk het plan opgevat om met twee vriendjes de vulkaan Tangkoeban Prahoe2 te beklimmen. Moeder ver bood haar toen vijftien jarige zoon echter aan deze beklimming mee te doen omdat hij nog huiswerk moest maken. Zijn twee vrienden gingen zonder hem. Eén van de jongens viel tijdens de tocht en ademde toen de laaghangende giftige dampen in. Zijn vriendje wilde hem optillen en ademde door de grote inspanning zelf ook die dampen in. Beide jon gens stierven op de bodem van de vulkaan. Jaap was aan de Tangkoeban Prahoe ontsnapt, maar zou die vulkaan toch nog een rol in zijn leven gaan spelen?

Spinner | 2009 | | pagina 16