gerealiseerd, want op 3 november 1932 werd hij overgeplaatst naar de Luchtvaartafdeling op het vliegveld Andir bij Bandoeng, waar hij als leerling vlieger de elementaire vliegeropleiding ging volgen. Jaap had het vliegen in de vingers, want in snel tempo behaalde hij de nodige brevetten: op 15 maart het klein militair brevet, een jaar later het groot militair brevet en eind dat jaar eveneens het waarnemersbrevet le klasse. Op 19 december 1933 trad Jaap in het huwelijk met de bijna 25-jarige Pauline Alida Clignett. Uit dit huwelijk werden twee kinderen geboren: Hendrik Cornelis op 11 februari 1935 (in 1987 in de USA overleden) en Jaap op 13 april 1942. Zijn karakter Van Helsdingen hield van uiterlijk vertoon - hij had een voorliefde voor grote auto's - zat altijd strak in het uniform en was steeds keurig gekleed. Hij hield van mooie, goede kleren en bemoeide zich ook intensief met de wijze van kleden van zijn vrouw. Eén van zijn ondergeschikten, leerling-vlieger M.Th. Esser, typeerde hem als volgt: Van Helsdingen was een model officier die strenge discipline zeer belangrijk vond. Hij was echter rechtvaardig. Een man die recht door zee was; je wist watje aan hem had. Door zijn hou ding was hij een voorbeeld voor anderen. De weduwe van de kapitein vlieger-waarnemer M.W. van der Poel gaf de volgende typering van de per soon Van Helsdingen: Met zijn charme en zijn hele verschijning was hij bij de vrouwen een graag gezien figuur. Jaap had altijd grote auto's. Eerst een groene Ford V-8 Cabriolet. Die heeft hij aan ons verkocht en daarop kocht hij een Mercury Cabriolet; een blitse auto. Hij was wel een beetje een showbink, ja. Dat de vliegers van de ML-KNIL in die tijd een bij zondere positie innamen, blijkt ook uit de woorden van Anemaet. Hij verklaarde dat deze categorie militairen onder meer door de vliegtoelage ongeveer twee keer zoveel verdiende als de officieren van het KNIL. Vliegongeval Op 2 augustus 1934 werd Jaap bevorderd tot eerste luitenant. Anderhalfjaar later overkwam hem een ernstig vliegongeval bij het hulpvliegveld Soekamiskin/Rantja Ekek (tien kilometer zuidoost van Bandoeng). Tijdens een oefening in formatie- vliegen vloog Jaap als vleugelman rechts achter elt vl-wrnr W.V. Diepering. Door onbekende oorzaak botsten de twee Curtiss-jagers tegen elkaar. De pro peller van toestel het van Van Helsdingen raakte Diepering tegen het hoofd. Hij moet op slag dood zijn geweest. Van Helsdingen zag kans zijn toestel 16

Spinner | 2009 | | pagina 18