per parachute te verlaten en veilig aan de grond te komen. Door deze parachutesprong werd hij auto matisch lid van de internationale Caterpillarclub. Het insigne van deze club, een kleine zilveren rups, werd boven de vliegerwing op het uniform aange bracht. Of Van Helsdingen dit insigne met trots heeft gedragen valt te betwijfelen; tenslotte had hij zijn goede vriend Diepering verloren. Maandenlang heeft hij gebukt gelopen onder dit verlies waarbij enige twijfel over de schuldvraag zowel als de mogelijkheid dat hij dit ongeval wel licht had kunnen voorkomen, ongetwijfeld een rol hebben gespeeld. Instructeur Jaap werd op 1 december 1936 overgeplaatst naar het detachement van de Luchtvaartafdeling te Kalidjati, een vliegveld 50 km ten noorden van Bandoeng, waar hij instructeur werd. Door zijn gedurfd stuntwerk - hij nam overigens nooit onverantwoorde risico's - kreeg hij de bijnaam 'De Zwarte Duivel'. Zijn voorliefde ging uit naar het formatievliegen, waarbij hij menigmaal de formatie de krater van de Tangkoeban Prahoe inleidde en daarin rondjes vloog. Hij vond het formatievliegen van belang voor de discipline en achtte dit een belangrijk aspect van de vliegerij. In verband met het feit dat hij zes jaar onafge broken dienst had verricht in Nederlands-Indië, werd hem op 5 januari 1938 acht maanden verlof verleend. Samen met zijn echtgenote maakte hij een rondreis door Europa waarbij hij onder meer diverse goede vrienden in Nederland bezocht. Na terugkeer van verlof werd Van Helsdingen als officiervlieger geplaatst bij de Luchtvaartafdeling te Andir en in verband hiermee a la suite van zijn wapen gevoerd. Daarmee was hij definitief inge deeld bij het Wapen der Militaire Luchtvaart. Kort daarop volgde zijn benoeming tot instructeur op de Koolhoven FK51. Deze vliegschool werd op 1 februari 1939 in verband met een reorganisatie overgeplaatst naar het Depot Militaire Luchtvaart te Kalidjati. Proefafdeling Brewsters Begin 1940 werd de gehele vliegschool te Kalidjati geconcentreerd; Van Helsdingen werd commandant van de Lockheed 212-opleiding, de meermotorige opleiding voor gevorderde leerling-vliegers. In juni 1941 volgde zijn overplaatsing naar Andir waar hij commandant werd van de proefafdeling Brewsters. Uit deze afdeling werd een maand later - op 1 juli 1941 - de 2e Afdeling van de 5e Vliegtuiggroep (2-V1.G.V) geformeerd. Jaap van Helsdingen werd commandant van 2-V1.G.V die werd uitgerust met de Brewster B-339D. Direct na de formatiedatum werd 2-V1.G.V overgeplaatst naar het vliegveld Semplak bij Buitenzorg (het huidige Bogor). Embleem en mascotte Omstreeks september 1941 ontwierp tit vl-wrnr P.A. Hoyer een embleem voor 2-V1.G.V: een neushoorn.3 Met een sjabloon werd dat in kleur op de Brewsters geschilderd. Van Helsdingen vond een eigen iden titeit van zijn afdeling zo belangrijk dat hij - naar wordt beweerd - een opdracht om het embleem te Java 1941-1942. Brewsters van de ML-KNIL Het insigne van de Caterpillar Club. Bron: Internet

Spinner | 2009 | | pagina 19