De neushoorn als embleem in gebruik bij 2-Vl.G.V. De witte band om de staart is, conform de gewoonte van de RAF, i.v.m. operaties boven Singapore Bron: NIMH camoufleren, naast zich zou hebben neergelegd. In de laatste maanden van 1941 moet de mascotte van 2-Vl.G.V haar intrede hebben gedaan. Het was een 'wapenschild', bestaande uit een echt doods hoofd met daaronder twee gekruiste beenderen van hout die men wit had geverfd. Het motte luidde: "Hein wel, maar ik niet". Het is bekend dat Van Helsdingen zeer aan deze mascotte was gehecht: hij bewaarde haar op een kast in zijn kantoor. Hoe hij deze schedel in bezit had gekregen is onduidelijk.4 In een latere periode werd de mascotte in dezelfde camouflagekleuren geschilderd als de vliegtuigen 2-Vl.G.V op het vliegveld Kallang bij Singapore. De foto zal eind december 1941 of begin januari 1942 zijn gemaakt. Jaap van Helsdingen zit boven op de motorkap van een Brewster met de mascotte 'Hein de Bruin' tussen zijn voeten. Voorts, staande, tweede van links A.G. Deibei en vijfde van links P.A. Hoyer. Rechts, zittend op de linker vleugel, G.M. Bruggink en J.F. Scheffer, resp. derde en vierde van rechts Bron: Archief P.A. Hoyer van de afdeling en werd een 12,7 mm kogel tussen de tanden gemonteerd. Haar populaire naam was 'Hein de Bruin' - ontleend aan een liedje van Louis Davids. Bij overplaatsingen ging 'Hein de Bruin' altijd mee. Oorlog met Japan Op 8 december 1941 verklaarde Nederland de oorlog aan Japan. Als gevolg daarvan kreeg de commandant van de Militaire Luchtvaart, de kol vl-wrnr E.T. Kengen, opdracht over te gaan tot het innemen van de oorlogsbestemming zoals die op de ABDA-conferentie5 was overeengekomen. Het Commando ML gaf diezelfde dag nog opdracht aan 2-Vl.G.V - bestaande uit de patrouilles I-2-V, II-2-V en III-2-V - naar de oorlogsbestemming Malakka te vertrekken teneinde daar de Britse verdediging te ondersteunen. Van Helsdingen - die overigens per 2 augustus 1941 tot kapitein was bevorderd - vertrok met zijn afdeling Brewsters op 9 december naar Kallang, het militaire vliegveld van Singapore. De ML-vliegers kwamen daar onder Brits operationeel bevel.6

Spinner | 2009 | | pagina 20