In de Spinner nr 27 van januari 2008 is de lezer een vrij volledig beeld van de vorderingen en de stand van zaken bij het project per eind 2007 voorgelegd. Tijdens de Vriendendag op 29 maart heeft Hans Berfelo aan de hand van een aantal foto's van diverse "dingen" de ontwikkelingen bij ATN (ondervleugels en bommenrekken), Houtbewerking MLM (tiplijsten bovenvleugel) en VTOC (staartstuk, staartwielinstallatie en valgordels) laten zien. Ook het Nationaal Museum Weekend (5 en 6 april) bood ruimschoots gelegenheid van het project kennis te nemen door middel van de expositie die was ingericht in de Houtbewerking, evenals tijdens de Open Werkplaats dagen op 10 en 11 november 2007. De website van het MLM toont d.m.v. enkele foto's de situatie van medio 2008. Leerlingen en bezoekers van het VTOC krijgen de C.X - de connectie met het verleden - steeds te zien. In dit nummer van de Spinner het wel en wee van 2008, de huidige stand van zaken en een verwachting. Bovenvleugel bij Houtbewerking MLM. Vordert goed. De lagerarmen voor de rolroeren en de ver sterkingen en aanpassingen aan de ribben kwamen in hun onderlinge samenhang tot nu toe moei zaam tot stand: nu een laserwaterpas beschikbaar is waarmee de gehele vleugel is uitgelijnd en de uitlijning van vleugel en rolroerlagers eenvou dig gecontroleerd kan worden is er zicht op een gestage voortgang van deze gezamenlijke activiteit van Houtbewerking MLM en Constructiebedrijf Roodenburg, Zeist. Overigens vordert het vergaren van informatie over de voorzieningen in de vleugel (condensorbevestiging, navigatielichtleiding, mas sadraden) en de realisatie daarvan redelijk goed. Weerbarstig is de "hijsinrichting", die is bedoeld voor het complete vliegtuig, niet voor de vleugel alleen. Enig e-mail verkeer leidde in juni tot de ontdekking van een instrumentenbordverlichting Lagerarmen rolroer passen dat wel en van een navigatielicht dat niet van een C.X 704 - 719 kan zijn, maar die door de eigenaar (verzamelaar) vooralsnog niet beschikbaar worden gesteld. De uitbesteding van de aanmaak van de baldakijn stijlen bij een bedrijf in Amsterdam geeft, evenals in 2007, nog geen voortgang te zien. Het aanmaken van N-stijlen en stabilosteunen volgens de aan de hand van foto's e.d. gemaakte tekeningen is in onderzoek bij ATN: het maken van soortgelijke profielbuizen vormt namelijk ook een deel van het werk aan het Hoofdlandingsgestel. Ondervleugels met bommenrekken. Het laatste N-stijl beslag is begin maart geleverd. In juni zijn de ondervleugels, door ATN aangepast en van bommenrekken voorzien, op de locatie VTOC aan gekomen. Hier werd nagegaan wat er nog moet gebeuren voordat de vleugels voor montage gereed zijn. Dit leverde na 6 maanden en een 7-tal voorlo pige versies een Werkplan (versie 8) van 3 pagina's Bommenrek met deksel bij ATN 21

Spinner | 2009 | | pagina 23