voor de richtingroerkabels volgen. Romphek en staartbeplating worden, sinds het zweefvliegseizoen voorbij is, door een van de "nieu we" vrijwilligers verder ontwikkeld. Mede met het oog op de sluiting van de Vliegbasis Soesterberg is de aanwezige beplating waar moge lijk pas gemaakt op de bovenzijde van de romp en is de behoefte aan klembanden voor de bevestiging van carrosserieplaten nader bepaald. In augustus had de Metaalbewerking alle gevraagde klembeu gels gereed. Hun bijdrage was daarmee voltooid en de producten en hulpmiddelen zijn naar de locatie VTOC overgebracht. Dank aan SM Gait Lampen en de zijnen. de daar werkzame bekleders er voortvarend aan te laten werken. Met voorbereidende werkzaamheden in het kader van het eerder genoemde werkplan voor de ondervleugels kan nu worden begonnen. Bij gebrek aan ander werk is aan de romp tot nu wel het een en ander gedaan, maar vaak tevergeefs doordat allerlei nog nauwelijks bekende voorzie ningen nog moesten worden aangebracht, waarbij beklederswerk werd tenietgedaan. Deze situatie bestaat nog steeds. Om hieraan zo spoedig mogelijk een eind te maken is aan het ontwikkelen van de romponderzijde voorrang gegeven (zie foto C.X pro ductie) en krijgt ook de inrichting van de zijwan den van de bemanningsruimte weer aandacht. De bekleders hebben intussen de valgordels gemaakt en een parachute harnas voor de waarnemer gecom pleteerd. De bevestigingen daarvan zijn ter plaatse aangemaakt. De schoudergordels van de bestuurder en de bevestiging daarvan behoren nog te worden gewijzigd (thans te veel model D.XXI). Hoofdlandingsgestel en daaraan gerelateerde delen: Nader onderzoek heeft geen aanwijzingen opgele verd als zou de C.X LVA ooit uitgerust zijn met ande re remmen dan de mechanisch bediende Bendix remmen waarvan diverse foto's, het Contract voor 16 C.X voor de LVA en het desbetreffende tekenin genprogramma getuigen. Dit gegeven heeft geleid tot het opknappen van een stel eerder beschikbaar gekomen Bendix remmen die passen (hoewel er C.V op staat). Daarnaast wordt - door Ab Steenbergen, die door familieomstandigheden in het jaar 2007 niet heeft kunnen bijdragen aan het project, maar sinds januari gelukkig weer meedoet - onderzoek Romp, Valgordels bestuurder gemonteerd Van de beplating vóór het windscherm is alleen de bovenzijde tot de koelwatertank aanwezig. Aan de hand van de (gelukkig) aanwezige tekening en een aantal foto's wordt de (uit te besteden) aanmaak van de ontbrekende platen voorbereid in overleg met het bedrijf dat de benzinetankfronten heeft gemaakt. Zie foto C.X 714. MLM/Houtbewerking vervaardigt in dit verband een samengestelde mal waarop de diverse carrosserieplaten zullen worden pasgemaakt. Een soortgelijke activiteit moet voor de beplating van spant VI tot IX worden ontwikkeld. Daarbij kan van een mal en een "half"-product van het VTOC uit voorgaande jaren gebruik worden gemaakt. Hoewel zowel de ondervleugels als de romp op de locatie VTOC aanwezig zijn is het nog niet mogelijk Romp, Beplating vóór windscherm, mal 24

Spinner | 2009 | | pagina 26