D'fO/2 In de jaren '30 zijn veel zweefvliegtui gen gebouwd met een 'knik' vleugel. In de koepelhal van het museum pronkt deze Zwitsers gere gistreerde Göppin- gen Gö-3 Minimoa heel bijzonder. Het vliegtuig dateert uit 1936 en is nog steeds luchtwaardig de wedstrijd in 1920 wordt aanvankelijk alleen deelgenomen door Willi Pelzner met zijn hanggli- der. Pas tegen het einde van de wedstrijd verschijnt de 'Schwarze Teufel', een vrijdragende eendekker van de Flugwissenschaftliche Vereinigung Aachen. Met dit vliegtuig introduceert de vlieger Wolfgang Klemperer tegelijkertijd een nieuwe start methode met een gummi kabel. Die methode blijft bijna 20 jaar in zwang. In 1921 bereikt Wolfgang Klemperer drie wereldrecords met een hoogte van 100 m, een vluchtduur van 13 minuten en een afstand van 5 km. Een jaar later blijft Arthur Martens met een Vampyer al langer dan een uur hangen. Anders dan gebruikelijk vliegt hij na de start niet rechtuit, maar draait binnen de hellingstijgwind langs de Wasserkuppe een vlakke 8. waardoor hij optimaal boven blijft. Ferdinand Schulz verbetert in 1924 met zijn Besenstiel het duurrecord van Martens met 8:42 uur! Thermiek Ook Lilienthal heeft met zijn vliegapparaten vooral rechtuit gevlogen. De vluchten duurden niet lang en afstand en hoogte zijn zo beperkt dat er geen tijd is om ook nog bochten te draaien. Met de kennis en ervaring van Lilienthal toen, maken de eerste zweefvliegtuigen alias Gleiters op de Wasserkuppe in de jaren '20 gebruik van de hel lingstijgwind langs het bergachtige terrein. In 1926 komt Max Kegel na de start bij toeval onder een nog groeiende onweerswolk. Hij behaalt een grote hoog- De Schleicher Rhönbussard is een origineel exem plaar uit 1933. Het is afkomstig van de Segefilugschule Hesselberg die in de jaren '30 nabij de gelijknamige berg in Beieren was gevestigd te en landt uiteindelijk 55 km verderop bij Coburg. Het levert hem niet alleen een nieuw wereldaf standsrecord op, maar ook het besef dat er buiten de hellingstijgwind ook nog andere krachtbronnen in de lucht zijn. En zo worden in 1928 de eerste thermiekvluchten gemaakt. Deze ontdekking en de manier hoe er gebruik van te maken geven het zweefvliegen een nieuwe dimensie. Robert Kronfeld is de eerste die het presteert om al cirkelend hoogte te winnen en dan in een glijvlucht naar een boven de Himmeldunkberg vermoede thermiekbel te steken, acht kilometer verderop. Vandaaruit vliegt 30

Spinner | 2009 | | pagina 32