Enkele dagen later - het was 15 januari 1942 - werd een patrouille bestaande uit Van Helsdingen, Swarts en Bruggink, ingedeeld bij het 243 RAF-squadron. Tijdens een luchtalarm kreeg een gecombineerde patrouille opdracht boven de Riouwarchipel. Na een kwartier met de Britten rondvliegen was Van Helsdingen het wachten beu. Met zijn volgvliegers Swarts en Bruggink liet hij de Engelsen achter boven de Riouwarchipel en vloog richting Singa pore. Een merkwaardige beslissing van een man die discipline zo hoog in het vaandel had staan. Hoe dan ook. boven Singapore werden ze door een aantal Ki-43's aangevallen. Vdg. Swarts werd neerge schoten, maar wist zijn Brewster per parachute te verlaten. Op onverklaarbare wijze werd hij bij het neerkomen op de grond gedood. Het luchtgevecht bleef zonder positieve resultaten en 2-V1.G.V had zijn eerste verlies geïncasseerd. naar hel vliegveld Samarinda II (Oost-Borneo) dat omstreeks die tijd in de voorste lijn was komen te liggen. Samarinda II was een verborgen vliegveld dat zijn geheimen geruime tijd uitstekend heeft weten te bewaren. Samen met 1-V1.G.V telde de afdeling toen zestien Brewsters. 2-V1.G.V bestond uit: kap vl-wrnr J.P van Helsdingen (afdelingscommandant) tit vl-wrnr P.A. Hoyer, vdg vl-wrnr R.A. Rothcrans, vdg vl-wrnrn P.R. Jolly, sgt vl A.E. Stoové en sgt vl G.M. Bruggink. Op 22 janu ari werd een verkenningsvlucht richting Tarakan uitge voerd door Van Helsdingen en Bruggink teneinde de Japanse invasievloot op te sporen. In de loop van de middag bombar deerden de Brewsters. waaronder een afdeling onder commando van Van Helsdin gen, een Japans konvooi. Een dag later nam Van Helsdingen met zes Brew sters deel aan een duikbombardement op een for midabele Japanse transportvloot in de Straat van Makassar. Het werd een geslaagde aanval: zowel Bruggink als Stoové wisten elk twee bommen op twee transportschepen te plaatsen. Vdg vl-wrnr Rothcrans raakte bij deze actie vermist. In de ochtend van 24 januari volgde weer een aan val op de Japanse vloot, waaraan van de zijde van 2-V1.G.V werd deelgenomen door Van Helsdingen, Bruggink, Hoyer en Stoové. Van een verrassings aanval, zoals de vorige dag, was geen sprake meer. Navy-Zero's boden verbitterde tegenstand. Door de zware bewolking konden geen treffers worden waargenomen. Later op de dag werd nog een verken ningpatrouille door 2-V1.G.V uitgevoerd. Vroeg in de ochtend van 25 januari startten twee patrouilles van 2-V1.G.V - onder commando van Van Helsdingen en Hoyer - voor verkenning naar Balikpapan. Tijdens de vlucht bemerkte Van Helsdingen dat zijn mitrail- Een Brewster Buffalo van de ML-KNIL. De vlieger is hoogstwaarschijnlijk de vdg vl-wrnr F. Pelder Bron: NIMH Op 17 januari verliet patrouille I-2-V met de drie res terende Brewsters Malakka en vloog naar Semplak (bij Buitenzorg). Daar werd de patrouille van Hoyer met die van Van Helsdingen samengevoegd. Jaap van Helsdingen kwam teleurgesteld terug uit Singa pore. Naar zijn oordeel hanteerden de Engelsen te veel het schema van per 24 uur acht uur vechten, acht uur sport en acht uur slapen. In feite hadden 2-V1.G.V en de overige squadrons van zonsopkomst tot zonsondergang te vaak stand by gestaan. Het moet voor de naar actie snakkende Van Helsdingen een moeilijk te verteren periode zijn geweest. 2-V1.G.V naar Borneo Na een kort verblijf op Semplak vloog 2-V1.G.V. op 20 januari 1942 met twee patrouilles via Soerabaja 16

Spinner | 2009 | | pagina 18