Tezamen met vijf Brewsters van 1-V1.G.V stegen op 1 maart, rond 05.30 uur, vier Brewsters van 2-V1.G.V - de vliegers waren Van Helsdingen, Schefïer, Deke- ling en Rosier - op voor een actie tegen de Japanse invasievloot bij Eretan Wetan. De jagers hadden elk de beschikking over twee scherfbommen van 50 kg waarmee duikbombardementen op de Japanse trans portschepen, landingsschepen en landingsplaats werden uitgevoerd. Daarna vielen de Brewsters, onder hevig afweervuur van de Japanse schepen, op lage hoogte de landingsboten en de reeds gelande troepen aan. Een Brewster werd door het afweer vuur getroffen en moest de aanval afbreken; het toestel keerde naar Andir terug. De resterende acht Brewsters, die na de aanval ongedeerd op Andir terugkeerden, werden bijgetankt en van nieuwe munitie voorzien. Om ongeveer 07.30 uur stegen de acht Brewsters weer op voor een tweede aanval op de invasievloot. Verliezen werden tijdens deze aanval niet geleden, maar door een misverstand tijdens de landing op Andir moest een Brewster een 2-V1 .G.V op Andir Na enkele dagen met diverse acties werd het res tant van 2-V1.G.V - drie Brewsters - van Tjisaoek overgeplaatst naar Andir. Twee toestellen bleven ter reparatie in Tjisaoek achter. Nog dezelfde dag werd een alarmstart uitgevoerd met nog vijf andere Brewsters. Boven Bandoeng kwamen ze in contact met de vijand. Bruggink moest zich uit het gevecht terugtrekken aangezien alle vier de mitrailleurs na ongeveer twee seconden vuren blokkeerden; zijn toestel werd licht beschadigd. Gedurende de vol gende dagen waren er vele alarmstarts vanaf Andir, waarbij ook 2-V1.G.V betrokken was. Japanse landingen op Java In de nacht van 28 februari op 1 maart 1942 landden de Japanners bij Eretan Wetan op de noordkust van Java; nog diezelfde dag viel het vliegveld Kalidjati in hun handen. Dit vliegveld werd door hen gebruikt als aanvalsbasis voor hun luchtstrijdkrachten; de 'stelling Bandoeng' werd hun voornaamste doelwit. V.ln.r.: C.A. Vonck (g), G. Doup H.J. Rothcrans (g), A.A.M. van RestG. Olsen (g) (hij staat grotendeels achter Van Rest), G.M. Bruggink, F. Pelder, Th.J. de Waardt (g) en A.G. Deibei (g): gesneuveld: lot onbekend Bron: NIOD 18

Spinner | 2009 | | pagina 20