A.G. Deibel in zijn Brewster Buffalo de vijand richting Bandoeng op. De afdeling van Van Helsdingen stond op 5 maart met vijf Brewsters de gehele dag stand by; er kwa men van de zijde van de landstrijdkrachten die dag echter geen verzoeken om luchtsteun. Van Helsdingen vond dit een vreemde zaak en wendde zich tot het Commando ML te Bandoeng. Daar kreeg hij bevestiging van het uitblijven van opdrachten. Aangezien zijn afdeling nu werkeloos aan de grond werd gehouden, vroeg Van Helsdingen het Com mando toestemming om 's morgens tijdens de sche mering een aanval uit te voeren op het vliegveld van Kalidjati. De commandant van de ML, gen-maj E.T. Kengcn. gaf echter geen toestemming. Daarop verzocht Van Helsdingen hem om de vliegers en het grondpersoneel, die overtollig waren, naar Australië te evacueren. Dit verzoek werd eveneens geweigerd. Slechts enkele vliegers kregen toestemming naar Australië te vertrekken, waaronder Van Helsdingen. Hij kon instructeur worden bij de reeds uitgeweken vliegschool van de ML. Van Helsdingen weigerde deze plaatsing echter. In de ochtend van 6 maart vond de Japanse door braak van de Tjiaterstelling plaats. Tussen de opruk kende vijand en de stad Bandoeng restte toen alleen nog de Lembangstelling. buiklanding maken en raakte daardoor total loss. In de namiddag werd een derde aanval met de zeven Brewsters uitgevoerd. De toestellen van 2-V1.G.V stonden weer onder leiding van Van Helsdingen. Door hevig afweervuur zagen de ML-vliegers zich genoodzaakt de aanval af te breken. In de ochtend van 2 maart werd 2-V1.G.V weer ingezet om de Japanners in het landingsgebied van Eretan Wetan te bestoken. Drie Brewsters van 2-V1.G.V, met de volgvliegers Jolly en Stoové. ston den toen onder bevel van de elt vl G.J. de Haas, afkomstig van 1-V1.G.V. Van Helsdingen had, samen met nog enkele afdelingscommandanten van het Commando ML te Bandoeng een verbod gekregen nog langer operationeel te vliegen. Het Commando wilde zijn ervaren afdelingscommandanten sparen. Er volgden die dag nog enkele acties waarbij een Japans Army-1 werd neergeschoten. Op 3 maart vond een reorganisatie plaats en werden 1-V1.G.V en 2-V1.G.V samengevoegd tot één afdeling, die als 1-V1.G.V werd aangeduid. Commandant werd de met een operationeel vliegverbod geplaagde Van Helsdingen, terwijl de commandant van het oude 1-V1.G.V, kap A.A.M. van Rest, opdracht kreeg naar Australië te vertrekken. Val van de Tjiater-stelling De landstrijdkrachten van het KNIL trokken zich op 4 maart terug op de Tjiaterstelling tussen Bandoeng en Kalidjati. Vanaf 5 maart kwam deze stelling onder zware druk van eenheden van de Japanse luchtmacht te staan. Die dag werden Batavia en Buitenzorg door de Japanse troepen ingenomen. Bandoeng was toen de laatste grote stad in Neder landse handen. De hele Preanger en Bandoengse hoogvlakte werden nu door de vijandelijke lucht macht beheerst en onder grote luchtdekking rukte De laatste dag Op 7 maart was de toestand hopeloos en onhoud baar. Door de onophoudelijke aanvallen die door de Militaire Luchtvaart in die eerste dagen van maart waren uitgevoerd, waren de verliezen van de ML dermate zwaar dat op die 7° maart, nadat 's mor gens bij het voorverwarmen de motor van een van de toestellen in brand was gevlogen, nog slechts vier gevechtsklare Brewsters op Andir resteerden. Geruchten over een aanstaande capitulatie waren niet van de lucht. De vliegers van 1-V1.G.V meldden zich die dag 's ochtends vroeg in de Noordhangar van de vlieg basis Andir. Daar verzocht Van Helsdingen, die zelf immers nog een vliegverbod had, vrijwilligers voor de resterende vier Brewsters. Naar wordt beweerd hadden alle vliegers zich gemeld. Uiteindelijk wer den elt Deibel, vdg Scheffer, vdg Jolly en sgt Brug- gink aangewezen om de toestellen te bemannen. De overige vliegers kregen de mededeling dat ze naar huis konden gaan. Hoyer moest zich echter ter beschikking houden voor het geval de vijfde Brew ster tijdig gerepareerd zou zijn. Van Helsdingen vertrok op die 7e maart 1942, zijn 19 Elt vl-wnr

Spinner | 2009 | | pagina 21