Deibei werd enige malen door een Japanner getroffen; hij had onder andere treffers in de olietank vóór hem waardoor de olie naar buiten Het kratermeer van de Tangkoeban Prahoe: zijn laatste rustplaats? Bron: Internet spoot en de cockpit inwaaide. Zijn koppelgenoot Scheffer was niet meer te zien. Deibei wist zijn Brewster op Andir in een regenbui aan de grond te zetten. Hij klapte op de baan waarna een der wielen onder het toestel werd weggerukt. Van kop tot teen onder de olie kon Deibei uitstappen. Vdg. Scheffer, die dus achter Deibei vloog, werd tij dens dit gevecht van achteren door zes jagers aange vallen en wist die van Deibei weg te lokken. Ook hij moest de ongelijke strijd staken en wist zijn licht beschadigde machine op Andir neer te zetten. Inmiddels zagen Van Helsdingen en Bruggink kans de weg noord van Lembang te bereiken. Daar stel den de Japanse troepen zich op voor de aanval op Bandoeng. Omdat de beide ML-vliegers op boomtop hoogte vlogen, konden ze onmiddellijk aanvallen. Zij bleven dit volhouden tot zij door vijandelijke jagers werden geattaqueerd.3 Bruggink waarschuw de Van Helsdingen door een wing-tip seintje en brak af naar rechts; langs een omweg wist hij Andir te bereiken. Van Helsdingen. die het seintje van Bruggink óf negeerde óf het eenvoudigweg niet had gezien, vloog alleen door. Even later werd hij neergeschoten waarbij hij sneuvelde. Direct na de capitulatiebesprekingen van de Neder lands-Indische regering op 8 maart 1942 te Kalidjati hebben Nederlandse militairen nog pogingen in het werk gesteld om Van Helsdingen te zoeken. Aangezien zij van de Japanners niet meer mochten vliegen, werd de zoekactie vanaf de grond onderno men. Resultaten bleven uit en kapitein Van verjaardag, per auto naar het Commando ML om te informeren of er opdrachten voor zijn afdeling waren. Die ochtend kwam bij het Commando - eindelijk - een verzoek om luchtsteun binnen van de gen-maj Pesman, die tot taak had de Bandoengse hoogvlakte te verdedigen, om de Japanse troepen die voor de Lembangstelling lagen, te bestoken. Gen-maj Kengen vond de aanval niet raadzaam, maar Pesman stond er op dat de aanval zou worden uitgevoerd, al was het maar om het moreel van de KNIL-militairen op te vijzelen. Ook Van Helsdingen had sterke beden kingen tegen deze opdracht. Hij achtte de risico's, afgewogen tegen te behalen resultaten, te groot. Pesman vond de luchtsteun echter dermate urgent dat de opdracht tot elke prijs moest worden uitge voerd. Van Helsdingen moet toen tegen Kengen heb ben gezegd dat de opdracht zou worden uitgevoerd, maar dat het een zelfmoordmissie zou worden. Jaap van Helsdingen was vastbesloten om - ondanks zijn vliegverbod - zelf met deze missie mee te gaan. Dat besluit werd hem iets gemakkelijker gemaakt toen hij na terugkeer op Andir te horen kreeg dat Jolly binnenkort vader zou worden. Hij ging naar Jolly - die reeds met de andere drie aangewezenen startklaar in hun Brewsters zaten - toe en beval hem uit te stappen. Daarop nam hij zelf in het toestel plaats. Rond drie uur die middag van de 7C maart stegen de vier Brewsters vanaf Andir op en vlogen richting Lembangstelling. Na de oorlog schreef elt Deibei over deze actie in een rapport; 7 maart 1942. Met de vier Brewsters opgeweest voor het mitrailleren van Japanse troepen noord van Lembang om 3 uur 's middags. Zware bewolking boven Bandoeng. We wisten dat er gecapituleerd zou worden. Hielden met opzet radiostilte om onze komst niet te verraden. Ik had Scheffer als koppelgenoot en dekte met hem Van Helsdingen en Bruggink die ongeveer 200 meter beneden ons zaten 20

Spinner | 2009 | | pagina 22