Helsdingen werd als vermist opgegeven. Ruim een maand nadien - op 13 april - bracht mevrouw Van Helsdingen haar tweede kind ter wereld. Later in de oorlog geraakte zij, met haar twee kinderen, in een Japans interneringskamp. Gedurende de gehele oorlog was zij vol hoop dat haar man nog leefde. De overtuiging dat haar man ergens in krijgsgevangenschap was beland, gaf haar de kracht die afschuwelijke kampperiode te door staan. Enkele meningen Pas in 1946, toen zij reeds in Nederland woonde, vernam mevrouw Van Helsdingen van een vriendin dat haar man dood was. Kort daarop meldde het Rode Kruis haar officieel het sneuvelen van haar echtgenoot. Sindsdien was zij ervan overtuigd dat haar man was neergestort op de vulkaan Tangkoe- ban Prahoe en in het diepe kratermeer lag. Anemaet was waarschijnlijk ooggetuige van het ver ongelukken van het toestel waarin Van Helsdingen vloog. Hij verklaarde die 7° maart vanaf Andir een vliegtuig te hebben zien neerstorten: Het ding vloog helemaal alleen en stond niet in brand. Het gebeurde boven Lembang, zo'n vijf kilometer van Andir. Volgens mij was dat Jaap. Hij verdween achter de heuvels, rechts van de Tangkoeban Prahoe. Hij kan daarom m.i. niet in het kratermeer zijn gevallen, maar in de dichte bush. Het blijft echter vreemd dat ze hem niet gevonden hebben: Java is toch redelijk dicht bevolkt. Het kan echter zijn dat hij nog een heel stuk is doorgevlogen alvorens neer te storten. Er was in ieder geval geen Jap in de buurt en een parachute heb ik ook niet gezien. A.P. Limahelu van de Militaire Motordienst op de vliegbasis Andir, was die 7C maart buiten werkzaam en eveneens ooggetuige. Hij verklaarde over de toe dracht: Lembang ligt op een hoogte van 1400 meter, waardoor het luchtgevecht goed kon worden gevolgd. Ik zag vier Brewsters op lage hoogte richting Lembang vertrekken. Plotseling zag ik uit de richting van de Tangkoeban Prahoe een formatie van drie Japanners, een andere formatie van drie stuks uit de richting van de berg Boerangrang en nog een formatie van drie ten westen van de Boerangrang komen. De formaties kwamen steeds dichter bij de Brewsters. Vanuit onze werkplaats konden we duidelijk zien dat boven de Lembang-area de Japanners uit de formatie braken en konden we de mitrailleurs horen schieten. De Zero's doken naar beneden en achtervolgden de Brewsters. Ik zag hoe een Brewster een snelle duikvlucht maakte en door een Japanner werd achtervolgd. Plotseling zag ik een andere Brewster wegvallen en in een glijvlucht neerstorten, waarschijnlijk in een ravijn in de Lembang-area. Uit de Japanse archieven is op te maken dat de Japanse luchtmacht die dag in de regio van de Lem- bangstelling en Andir geen verliezen heeft geleden. Het lijdt derhalve weinig twijfel dat Anemaet en Limahelu inderdaad Jaap van Helsdingen hebben zien neerstorten. De vraag waar Van Helsdingen is neergekomen, blijft evenwel open. Alle pogingen om zijn lichaam te bergen, bleven vruchteloos. De Militaire Willems-Orde Voor zijn laatste moedige krijgsverrichtingen op het Javafront werd kapitein J.P. van Helsdingen bij Konink lijk Besluit nr 5 van 14 juli 1948, postuum bevorderd tot Ridder der 3C klasse der Mili taire Willems-Orde. Schout-bij-nacht K.W.F.M. Doorman, die op 27 februari 1942 in een noodlottig ver lopen zeeslag in de Java Zee met zijn kruiser, Hr.Ms. "De Ruyter", ten onder ging, en kapitein J.P. van Helsdingen zijn de enige twee Neder- De Militaire Willems- landse militairen die voor Orde der 4e klasse hun verrichtingen tijdens de Bron: Internet Tweede Wereldoorlog wer den onderscheiden met de Militaire Willems-Orde der 3C klasse. Om zijn naam te eren werd een luchtmachtkazerne naar Jaap vernoemd: de Van Helsdingenkazerne aan de Doodweg in Hilversum. De volgvliegers van Van Helsdingen bij die operatie van 7 maart, elt vl-wrnr A.G. Deibei, vdg vl-wrnr J.F. Scheffer (postuum) en sgt vl G.M. Bruggink werden na de oorlog begiftigd met de Militaire Willems Orde der 4e klasse.4 Zowel de Van Helsdingenkazerne als het Deibei- en Schefferkamp bestaan inmiddels niet meer. Op de vliegbasis Woensdrecht is nog een zaal naar 21

Spinner | 2009 | | pagina 23