Een ooggetuige vertelt... H.J. Versteeg De schrijver van dit ooggetuigenverslag, Henk Versteeg overleed plotseling op dinsdag 27 januari 2009. Hij heeft zich erg ingespannen voor dit artikel en stelde het zeer op prijs het in de Spinner te mogen publiceren. Henk was er zo enthousiast over, dat hij aankondigde meer ooggetuigenverslagen te gaan maken. Helaas zal dat er niet meer komen. Wij zijn aan Henk verplicht dit stuk over zijn ervaringen alsnog te publiceren. De bombardementen in Soesterberg hebben mij tot op de dag van vandaag nog niet losgelaten. De zware aanvallen op het vliegveld in 1944 hebben grote indruk op mij gemaakt. Ik was toen bijna negen jaar oud. No 428 Canadees Squadron ging naar Soesterberg. Deze foto werd tijdens de aanval genomen door de camera uit de Lancaster van P/0 Koresky. Uit de notities blijkt dat door deze Lancaster op een hoogte van 17.000 voet elf 1000-ponders en vier 500-ponders werden afgeworpen Op 15 augustus 1944 stuurde Bomber Command meer dan duizend vliegtuigen uit om vliegvelden in West Europa aan te vallen, daaronder waren 117 toestellen naar Eindhoven, 116 toestellen naar Lucu- lot, 110 Lancasters en 4 Mosquitos naar Volkel en 74 Halifaxes en 39 Lancasters naar Soesterberg. Ook Gilze-Rijen en Deelen kregen hun deel. En enkele velden in België. Als escorte werden 168 P-47 Thunderbolts en P-51 Mustangs meegestuurd. Op 15 augustus rond 12.00 uur verscheen vanuit het westen een grote zwerm vliegtuigen. Direct begon bij de nadering van de zwerm de Flak van Soesterberg stevig van zich af te bijten. Men had op het vliegveld enkele Flaktorens met zwaar geschut. Overal zag men de zwarte rookwolkjes van de uiteenspattende granaten. Het is daarom onbe grijpelijk dat er maar één toestel geraakt werd. Dat was een Lancaster van het Canadese 428 Squadron, 23

Spinner | 2009 | | pagina 25