de NA-A. Zijn linkerbuitenmotor werd geraakt en korte tijd daarna explodeerde het toestel. Ik zag enkele seconden later dat van twee bemanningsle den de parachutes zich openden. Vier anderen vie len met grote snelheid naar beneden. Vermoedelijk omdat de parachutes verbrand waren door de explo sie. Het staartstuk van de bommenwerper kwam in cirkels draaiend naar beneden. Het zien vallen van de lichamen was een afschuwelijke gebeurtenis. Tijdens de run over het veld werden 562 ton Brisant en 4 ton Markers afgeworpen. Dagenlang heeft een grote rookwolk boven Soesterberg gehangen. Verkenningen hadden uitgewezen dat er veel nog niet vernield was. Nog diezelfde avond na het bom bardement stegen enkele toestellen op richting Frankrijk om daar stellingen van de geallieerden aan te vallen. Dat was ook de reden om op 3 september het vliegveld opnieuw te bombarderen. Op die dins dag werden 114 toestellen naar Soesterberg gestuurd, 105 Halifaxes en 9 Lancasters. De aanval begon dit keer om 17.30 uur. Ik was met een aantal vriendjes aan het spelen bij de bosrand van Dijnselburg. We zagen de toestellen plotseling aankomen en ren den zo snel wij konden naar huis. Ook de luchtaf weer van Soesterberg blafte er vrolijk op los. Hoewel niet meer zo massaal als drie weken daarvoor. Dit had twee redenen: enerzijds was een aantal stuk- Het vlieger monument is gespaard gebleven, maar het hoofdgebouw is met de grond gelijk gemaakt ken van de luchtafweer getroffen tijdens het vorige bombardement en anderzijds begon de Weermacht overal luchtafweerkanonnen weg te halen om naar Duitsland te verplaatsen. Thuis aangekomen ging ik in de tuin staan kij ken waar ook mijn ouders en de buren stonden. Temidden van het puin nog het staartstuk van een Messerschmitt Me-410

Spinner | 2009 | | pagina 26