U i t 2 e v 1 o '4 i' 'l Kbely: veel méér dan vergane glorie Loe M.M. Baltussen De Tsjechische luchtmacht beschikt in 1938 over 445 gloednieuwe Avia's B-534. Door de Duitse inval in 1939 kunnen de Tsjechen de vliegtuigen niet meer operationeel inzetten. De Luftwaffe, die dan al beschikt over superieure Me-109's, confisqueert alle Tsjechische vliegtuigen. In september 1939 zetten de Duitsers vanuit Tsjechië twee squadrons B-534's in bij hun inval in Polen. De Slowaken gebruiken de B-534's tijdens de grensoorlog met Hongarije. In 1941 heeft de Luftwaffe deze jachtvliegtuigen ook ingezet in de Oekraïne Afgelopen zomer bestond het Letecké Muzeum op de gelijknamige luchtmachtbasis Kbely bij Praag 40 jaar. Net als ons eigen MI.M op Soesterberg. Kbely, de bakermat van de Tsjecho-Slowaakse luchtmacht in 1918, is het logistiek centrum van de Tsjechische luchtmacht. Tientallen uitgefaseerde vliegtuigen en helikopters staan in groepjes verspreid over de hele vliegbasis. En zo te zien al heel erg lang. Want wie wat bewaard, die heeft wat. Daarmee mag het museum van de Tsjechische Luchtmacht dan ook tot een van de grootste in Europa worden gerekend. Ambiance Het Letecké Muzeum is in 1968 opgericht ter gele genheid van de 50ste verjaardag van de luchtmacht. De expositie is dan ondergebracht in een grote hal, hangar-C. Na 20 jaar zijn er drie kleinere hangaret- tes van hout-, staal- en golfplaat bijgekomen. Van buitenaf lijkt het alsof hangar-A en hangar-D er al veel langer staan. In hangar-D is de collectie uit de jaren 1918-1924 ondergebracht. In de andere die van 1925 tot 1938. Eenmaal door de deur en langs een suppoost stapt de bezoeker in een ambiance waarin Vanuit de lucht mag het dan wel uitzien als een grote vliegtuigdump: het museum zelfheeft baat bij de opslag van uit dienst genomen vliegtuigen, getuige een collectie van niet minder dan 114 geëx poseerde vliegtuigen en helikopters. Een aantal daarvan is overigens eigendom van het Narodni Technické Muzeij, het andere museum in Praag waar ook een interessante collectie vliegtuigen te zien is. Daar ligt het accent meer op techniek en transport. Maar als het gaat om historie en militaire luchtvaart zijn er zeker raakvlakken. Want dat is waar het op Kbely vooral om gaat. Èn om de comple tering van een unieke collectie. luchtvaartpioniers zo'n 80 jaar geleden zouden heb ben kunnen verkeren. Er hangt een gecultiveerd sepia sfeertje. En niet alleen door de olie en de doop die je er snuift. De collectie in deze hangars omvat 16 vliegtuigen die dateren van voor 1938. Daaronder zelfs een tiental originele exemplaren. De andere zes zijn natuurgetrouwe replica's die pas vele jaren later zijn gebouwd. Maar dat doet niets af aan de beeldvorming bij de bezoeker. Die probeert zich voor te stellen hoe de luchtvaart er toen heeft uitgezien: wat betekent luchtvaart in die tijd voor de luchtmacht en wat zijn het voor mensen, die vliegers van vroeger? Waaghalzen, avonturiers? Of 26

Spinner | 2009 | | pagina 28