Als halverwege W.O.Il de strijd aan het oostfront nog in volle gang is, wordt een substantieel aantal Russische Lavockin La-7 jagers tegen de Duitse opmars ingezet. De La-7 heeft een grote manoeuvreerbaarheid en wordt door menige Russische ace gevlogen. Ook de Tsjecho-Slowaakse luchtmacht heeft met de La-7 gevlogen pioniers en hoogbegaafde techneuten die de basis hebben gelegd voor de luchtvaart en de luchtstrijd krachten zoals we die nu kennen? In hangar-D staat een spik-en-span opgepoetste en in groen, geel en bruin blinkende Letov 5-2 jachtbommenwerper uit 1920. Op de Franse Spad S.VII C.l na het oudste exemplaar in de collectie. Een gecamoufleerde Aero Ae-10 uit 1991, een in licentie gebouwde Hansa- Brandenburg B.I met een Tsjecho-Slowaakse roundel maakt het hangaartje vol. De museale conditie van deze historische masterpieces is uitstekend. Static show Dat is in de buitenopstelling niet overal het geval. Het is moeilijk om de vliegtuigen op de static buiten goed te preserveren. Het probleem doet zich helaas ook bij veel andere luchtvaartmusea voor. Ook bij het MLM. Daar staan de Dakota en de Neptune op de nominatie voor een opknapbeurt. De situatie op nog veel meer exemplaren. Zo staan er elders op Kbely nog 69 vliegtuigen en helikopters in opslag. Een groot deel daarvan in de open lucht. Daaronder een Belgische Gloster Meteor. Ilyushin-18 Coot, Yak- 40 Codling en een aantal Aero's, Avia's, Let's, MiG's en twee Russische 'Dakota's'. Blikvangers Soberder dan in de hangars-A en -D, maar daarom niet minder interessant is het in hangar-B. Daar is een beperkt aantal exponenten uit de periode 1938-1945 ondergebracht. De hal is schoon en overzichtelijk. Het binnenvallende daglicht maakt het interieur aange naam helder. Er staan zes vliegtuigen keurig uitge lijnd opgesteld. Opvallend zijn twee v.m. KLu vliegtui gen: een Harvard (B-67) en een Tiger Moth. Beide zijn geschilderd in RAF kleuren. Maar de blikvangers zijn de eenmotorige Russische Ilyushin Il-2/m3 Sturmovik uit 1944 en een Lavockin La-7 van een jaar later. Kbely is echter nog iets anders. Zeker, er staan op Kbely vliegtuigen die er redelijk tot goed gepreser veerd en geconditioneerd uitzien. Maar er staan ook grote aantallen voornamelijk Russische vliegtuigen die na het uiteenvallen van de Sovjet Unie niet of nauwelijks meer hebben gevlogen. Na de terugtrek king van de Russische troepen uit de lidstaten van het Warschau Pact staan ze al bijna 20 jaar in weer en wind. Alleen al op het tentoonstellingsterrein van het museum zelf staan 36 vliegtuigen en heli kopters. Vier daarvan onder een afdak: de anderen gewoon in de open lucht. Naar verluidt telt het museum naast de 114 tentoongestelde vliegtuigen De inbreng uit het v.m. Oostblok bestaat verder uit een Poolse Polikarpov Po-2 Kukuruznik die in Tsjecho-Slowakije als CSS-13 in licentie is gebouwd. Een MoraneSaulnier MS-230 uit 1932 is in dit gezel schap echter niet helemaal op zijn plaats. Dat is wel het geval met een Supermarine Spitfire LF.Mk. IXE (TE565, NN-A) die wel op de inventarislijst staat, maar in de tentoonstelling helaas ontbreekt. Luchtvaartindustrie Direct na de oorlog legt Avia zich toe op de licentie bouw van Duitse vliegtuigen zoals de Bf-109 en de Me-262 van Messerschmitt. Paradoxaal genoeg 27

Spinner | 2009 | | pagina 29